Haber Detayı
5.10.2017 Bu haber 206 kez okundu
 
Bu yılki tema Cami, şehir ve medeniyet
Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, her yıl olduğu bu yılda Camiler ve Din Görevliler haftasını dolu dolu kutlayacaklarını söyledi.
 
 

Müftülük binasında haftayla ilgili olarak basın toplantısı düzenleyen Müftü Kavillioğlu, “Kâbe'nin yeryüzündeki şubeleri, Allah'ın evleri olan camilerimiz, Müslümanlığımızın ve istiklalimizin simgesi olarak yükselen huzur, bilgi, birlik ve ibadet mekânlarımızdır” dedi
Diyanet Başkanlığımız çeyrek asırdır Ekim ayının ilk haftasını camilerimizi hayatın merkezine, şehirlerin kalbine taşımak amacıyla “Camiler Haftası” olarak kutlamakta olduğunu belirterek, “Bu hafta münasebetiyle düzenlenen etkinliklerle toplumsal bir farkındalık ve ortak bir bilinç oluşturulması hedeflenmek-tedir. Camiler Haftasının son yıllarda belirli bir tema etrafında kutlanması, bir yandan camilerimizin fiziki şartlarının yeniden gözden geçirilmesi yönünde önemli çalışmalar başlatılmasına, diğer yandan da engelli, çocuk, genç, kadın gibi farklı toplum kesimlerinin camiyle daha fazla buluşabil-mesi için faaliyetler düzenlen-mesine vesile olmuştur. Bu bağlamda bu yıl “Cami, Şehir ve Medeniyet” olarak belirlenmiş ve bu tema ile ilgili çeşitli programlar tertip edilmiştir. 6 Ekim 2016 Cuma günü saat: 14.00 da Antakya Kültür Merkezinde belirlenen tema çerçevesinde düzenlenen konferans programına tüm halkımızı bekliyoruz” dedi.
Dinimiz İslam, diğer medeni-yetlerle birlikte yaşamaya ve kendi içinde değişime olumlu yaklaşan bir açık medeniyet olduğunu ifade eden Müftü Kavillioğlu, “İslam medeniyetini içinde bulunduğu krizden kurtarıp yeniden ihya ederek, insanlığa yeni ve farklı katkılar sunabilmemiz, ancak İslam medeniyetinin özgün ilim ve kurumlarına yeniden işlevsellik kazandırmak yoluyla olabilir. Bugün “Ulu Cami” yanında bir çınar altında otururken etraftaki hareketliliğin arkasında, şehir ile cami arasındaki ilişkinin yattığını anlarsınız. Her caminin cuma camii olmadığını, bir mahalle düzeni içinde çevredeki yaşayanları kucakladığını düşünürsünüz. Belli bir adet ve geleneği çevreleriyle birlikte yansıtan önemli alanlardır cami yapıları. Bu nedenle yakın çevresindeki yaşam ile birlikte düşünülme-lidir. Fakat günümüzde kuşkusuz bu geleneği bozacak, anlamını zedeleyecek birtakım müdahaleler de olmaktadır. Cami minarelerine baz istasyonları yerleştirilmesi, camilerin alt katlarında veya dükkanlarında piyango şans oyunları işletmeciliği de dahil olmak üzere çeşitli ticari işletmelere izin verilmesi önemli tartışmaları da beraberinde getirmektedir. İbadet alanı olarak “ulvi” bir mekânı simgeleyen camilerde bu gibi müdahalelere izin verilmemesi gerekir. Bununla birlikte dinî tesis alanı kapsamındaki cami alanının sadece cami yapısı olarak ele alınamayacağı, cami ile birlikte dinî gereklerin uygun bir şekilde yerine getirilebilmesi amacıyla, cami yapısı ile birlikte şadırvan, wc, abdesthane, cenaze namazı alanı, oturma/dinlenme/bekleme alanı, lojman vb. alanların da dinî tesis alanı içinde yer alması gerekliliği unutulmamalıdır. Cami ve avlusu bir bütün olarak düzenlenmelidir. Bu nedenle şehir planlamada dinî tesis alanı kapsamında cami alanlarının asgari  yüzölçümlerine sahip olması gerekir” dedi.
NAMAZIN AYDINLIĞINI ÜLKEMİZİN ÜZERİNDEN EKSİK ETMESİN
Müftü Hamdi Kavillioğlu, “Bugün ülkemizin her köşesinde ve yeryüzünün her kıtasında camiler yükseliyor. Bunun için Allah'a ne kadar hamdetsek, ne kadar şükretsek azdır. Ancak sadece cami inşa etmek yetmiyor. Kubbenin altını saflarla doldurmak, mihrabın önünde yürekleri buluşturmak, caminin asıl gayesine ulaşmak ve gönüllerin imarı için seferber olmak gerekiyor. Sayıları her geçen gün artan camilere, hassaten fecrin doğuşuyla birlikten akın akın koşacak nesiller yetiştirmek, namazla dirilen ve arınan insanların artması için çalışmak bizlere düşüyor. Çocuklara camiyi sevdirmek, genç kuşakların cami ile irtibatını kolaylaştıran bir gönül diline sahip olmak, cemaatimizle sağlıklı iletişim kurmanın yollarını aramak, bize ait bir sorumluluk olarak karşımızda duruyor.
Bu vesileyle, mescid ve camilerde din hizmetlerinin en güzel şekilde deruhte edilmesi için gayret gösteren, topluma rehberlik ve önderlik eden, yaşantısıyla örnek olan, mihrabın, minberin ve kürsünün hakkını veren bütün kardeşlerimin Camiler Haftasını tebrik ediyor, ebediyete irtihal edenlere Cenab-ı Hak'tan rahmet niyaz ediyorum. O (cc), minarelerimizden yükselen yüce daveti ve namazın aydınlığını ülkemizin üzerinden eksik etmesin” açıklamasında bulundu.


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 432
Toplam Gelen 3155592

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz