Haber Detayı
5.10.2017 Bu haber 195 kez okundu
 
MKÜ´de zeytin ve zeytinyağı konuşuldu
Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlük senato salonunda “Zeytin ve Zeytinyağı Özelinde Hatay İli Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği” konulu toplantı düzenlendi.
 
 

Toplantıya MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Altınözü İlçe Kaymakamı Bülent Uygur, MKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kılınç, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Altınözü İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Hatay İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, DOĞAKA, ve MKÜ Teknoloji Transfer Ofisi Müdürlüğü, Teknoloji ve Ar-Ge Uygulama ve Araştırma Müdürlüğü, Bitki Sağlığı Kliniği Müdürlüğü, Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri, Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü ile zeytinyağı üreticileri katıldı.
ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI ELE ALINDI
MKÜ Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Doç. Dr. Akın Yakan'ın sunumu ile başlayan toplantıda Hatay ili zeytin ve zeytinyağı sektörünün sorunları ele alındı.
Yılda yaklaşık 150 bin ton zeytin üretimi olan Hatay'da zeytine ilişkin en önemli sorunların; üretime ilişkin kalite problemi, yıllara göre değişen ürün miktarı, zeytin karasuyu, prina değerlendirme sorunu, yurtiçi ve yurtdışı markalaşma sorunu, coğrafi işaret tescilinin yapılmamış olmasının yanı sıra tanıtım eksikliği sorunu olduğu vurgulandı. Toplantıda tüm paydaşların ortak sorun olarak gördüğü bu sorunların çözümü için başlangıç olarak ''Coğrafi İşaret Tescili'' almak amacıyla bir proje hazırlanmasına karar verildi. Bu çerçevede başta MKÜ olmak üzere kamu paydaşlarının tamamının bahsedilen projeye destek olabilecekleri belirtildi.
Toplantı Altınözü İlçe Kaymakamı Bülent Uygur'un 21- 23 Ekim 2017 tarihinde düzenlenecek olan zeytin festivaline toplantıya katılanları davet etmesi ile sona erdi.


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 417
Toplam Gelen 3155577

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz