Haber Detayı
5.10.2017 Bu haber 182 kez okundu
 
Yazar Hulusi Atahan UZUNYAYLA eserini tanıttı
Hataylı yazar Hulisi Atahan, Hatay gazeteciler cemiyetinde, “Uzunyayla- Bir köy Öğretmeninin Anıları” adlı eserini tanıttı.
 
 

Yüksek öğrenim gördüğü yıllarda ülkemizin tanınmış yazarlarından Rıfat Ilgaz'la tanışma ve dostluk kurma imkanı bulan Hulusi Atahan, 1960 yılında asker yönetime el koyunca, sokağa çıkma yasağında Rifat Ilgaz'la aynı evde kaldı.
Güney Rüzgârı Yayınevi'nden çıkan Uzunyayla eseri, yazarın 1961 yılında yedek subay görevini yerine getirdiği Bursa İznik ilçesine bağlı Uzunyayla (Candarlı) Köyündeki anılardan oluşuyor.
Bundan 54 yıl önce kazaya yolu almayan, ilkel bir köy olan Candarlı'da, bir boş odanın nasıl okula dönüştüğünü, köy sakinlerinin okula katkılarını, çocuklar ile köy sakinleriyle geçirilen zamanla ilgili ilginç ve düşündürücü anıları yer alıyor.  Eserde ayrıca, genç bir cumhuriyet olan ülkemizin hangi aşamalardan bugünlere gelindiğinin resmini ortaya çıkarmasında da etkili.
Kitap tanıtım etkinliğine katılan Güney Rüzgârı Yayınevi Sahibi Mehmet Ali Solak, Nisan 2016 tarihinde açtıkları Yayınevi'nin 5 eseri olan Uzunyayla ile ilgili, bugünün gençleri tarafından okunabilmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile iletişim kurduklarını, yazarın eserini ücretsiz olarak genç nesillere sunmak istediğini, ancak bu konuda ilgili ve yetkililerden haber alamadıklarını söyledi. 
Yazar Hulusi Atahan, kitabın bu nedenle Hatay Güney Rüzgarı Dergisi okurlarına armağan olarak dağıtılacağını ifade ederek, “Benim amacım ilk eserim olan kitabımdan para kazanmak değil, insanlarımızın nereden nereye geldiğini, insanların azimle birçok zorluğu yenebileceğini, hatta 'yapamam' diye önyargılara kapılıp yapamadıklarını ekip ruhu ve sevgiyle yapabildiğinin ifadelerini ortaya koymaktır” dedi.


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 457
Toplam Gelen 3155617

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz