Haber Detayı
13.3.2017 Bu haber 574 kez okundu
 
MKܒ de Hocalı Katliamı Anısına Konferans Düzenlendi
Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu tarafından düzenlenen ‘Hocalı Katliamı’ adlı konferansa konuşmacı olarak davet edilen Hakkâri Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ramin Sadıkov, MKÜ öğrencilerine 25 yıl önce yaşanan trajedileri anlattı.
 
 

Yrd. Doç. Dr. Sadıkov ilk olarak video ve fotoğraflarla o dönem yaşanılan ve dünya kamuoyuyla paylaşılan ilk görüntüleri öğrencilere izlettirdi. Öğrenciler Hocalı’da yaşanılan vahşet karşısında göz yaşlarına hakim olamadı.

Sadıkov, “25 yıl önce Azerbaycan Türklerinin yaşamış olduğu çok büyük bir acının yıl dönümünü yaşıyoruz. Maalesef her geçen gün izlediğimiz fotoğraflarla, tanıklardan duyduğumuz anlatımlarla üzüntümüz kat kat artıyor. İnşallah bundan sonra Azerbaycan Türkleri ve hiçbir Türk dünyası böyle bir acıyı hiç yaşamaz.” dedi.

Bütün Türklerin uyanık olması gerektiğinin altını çizen Sadıkov, “Büyük devletler ‘böyle’ diyor, küçük devletler ‘şöyle’ diyor şeklinde hareket etmemeliyiz. Kendimiz bizzat uyanık olmalıyız. Türkiye geçen 15 Temmuz’da çok kötü bir olay yaşadı. Bu bize büyük devletlere güvenilmeyeceğini gösterdi. O yüzden uyanık olmalıyız.” diye vurguladı.

Konuşmasını Türk öğrencilerinin bütün Türk dünyasının dertlerini bilmeleri gerektiği sözleriyle sürdüren Sadıkov, “Kars’taki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının derdiyle, Azerbaycan’daki bir Türk’ün derdi aynıdır. 1918 yılının arşivlerini incelediğimde, Ruslar’ ın egemenliği altında bulunan Kars’ta dinini yaşayamadığı için Azerbaycan’a gelen Türk ailelerine rastlıyoruz. Azerbaycan onlara kucak açmış. Bundan dolayı ayrımız gayrımız yoktur. Sadece coğrafya ve isim olarak ayrıyız. Türk öğrencilerinin bunları bilmeleri zorunludur. Bunlara daha fazla ilgi göstermeleri lazım. Öğrencilerimiz, Anadolu’yu çıkıp bütün Türk dünyasını dolaşsınlar. Oradaki insanların hislerini öğrensinler. Anadolu’da ne hissediliyorsa aynısını onlar da yaşıyorlardır.” diye kaydetti.


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 428
Toplam Gelen 3155588

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz