Haber Detayı
13.3.2017 Bu haber 647 kez okundu
 
Sağlık personeline “Mobbing” eğitimi verildi
Hatay Kamu Hastaneleri Birliği çalışanlarına yönelik Mobbing eğitimi düzenlendi.
 
 

Personele işyerinde psikolojik baskı, bir kişi veya grup tarafından bir kişi veya gruba yönelik uygulanan, sistematik, sürekli ve kasti biçimde uygulanan, kişiyi yıldırma, pasifleştirme işten uzaklaştırmayı amaçlayan, mağdurların kişilik değerlerine, mesleki yaşamına, sağlığına ve sosyal ilişkilerine zarar verici olumsuz davranışlar olarak tanımlanan mobbing-psikolojik baskı konulu konferans verildi.
YÜCEL: ÇALIŞMA BARIŞININ BOZULMASI İLE ETKİLENİR
Birliğimiz İdari Hizmetler Başkanı Psikiyatri Uzmanı Dr. Mehmet Onur Yücel konu ile ilgili temel bilgiler verirken, işyerinde psikolojik baskının hangi durumları kapsadığı, işyerinde psikolojik baskıya yönelik bireysel ve kurumsal olarak alınması gereken önlemler ve psikolojik baskının bireye, ailesine, kuruma ve topluma olan zararlarını anlattı.
 İşyerinde yaşanan her olumsuz durum, tutum veya davranışın psikolojik baskı olmadığını belirten Dr.Yücel, Durumun psikolojik baskı olarak değerlendirilmesi için sistematik biçimde tekrarlanması, haftada bir ya da birkaç kez yaşanması; süreklilik arz etmesi, en az 6 ay devam etmesi ve uygulayan kişinin mağdura zarar vermek için kasti olarak bu davranışların uygulanması gerekmektedir. 
Psikolojik baskı üstün asta, astın üste veya eşit düzeyde çalışanlar arasında ortaya çıkabilecek bir durumdur. Bu durumda hem mağdurun fiziksel ve ruhsal sağlığı zarar görür, hem de iş veriminde düşme ve çalışanın kaybı durumu ortaya çıkabilir. İşyeri ise bu durumdan iş veriminin düşmesi ve çalışma barışının bozulması ile etkilenir. Psikolojik baskı durumu ortaya çıktığında varsa işyerinde ilgili birime, yoksa bir üst yönetime ve gerekirse mülki amirlere durum bildirilmelidir. Çözüm üretilemiyor ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın Danışma ve Mobbing Bildirme Hattı 170 aranarak hem psikolojik destek, hem de hukuki süreç hakkında bilgi alınabilir” diyerek ayrıntılı bilgilendirmede bulundu.
YILMAZ: EĞİTİMLERE DEVAM EDİLECEK
Hatay Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr.Sebahattin Yılmaz yaptığı açıklamada;  Personelimize katkı sağlayacak bu ve buna benzer eğitimlere devam edileceğini, Eğitimin düzenlenmesinde emeği geçen tüm personele ve katılımcılara teşekkür ederim” dedi.


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 410
Toplam Gelen 3155570

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz