Haber Detayı
28.8.2015 Bu haber 848 kez okundu
 
“Uyuşturucu ile mücadele ve yozlaşan Alevi gençlik”
Samandağ Toplum Sağlığı Merkezi doktorlarından Meryem Turunç ve Sağlık Memuru Selahattin Aslan Mağaracık Mahallesinde halkı bilgilendirdiler. Arap Aleviliğini Koruma ve Yaşatma Derneği (AKYAD)´nin konuğu olan doktorlar, uyuşturucunun insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkisi ve Antibiyotiklerin akılcı kullanımı hakkında bilgi verdiler.
 
 

Arap Aleviliğini Koruma ve Yaşatma Derneği (AKYAD) tarafından 3.sü düzenlenen Uyuşturucu Bağımlılığı İle Mücadele ve Yozlaşan Alevi Gençliği konulu konferansa çocuklar yanı sıra ebeveynlerde katıldı. Arap Aleviliğini Koruma ve Yaşatma Derneği (AKYAD) Başkanı Ahmet Ak, toplantıda “her anne baba edepli çocukları olmasını arzu eder; ama bu arzu hiçbir zaman kendiliğinden ve çaba gösterilmeksizin gerçekleşmez. Öğüt ve nasihatte bulunmak, iyiyi ve kötüyü anlatmakla da çoğu zaman çocuk istenilen ahlak ve terbiye edilemez bu hedefe kavuşmanın en iyi yolu onlara güzel ahlak (Ahlakı Muhammediye) ve örnek olmaktır. Anne ve babanın kendileri güzel ahlak ve edeple edeplenmeli böylelikle amelleriyle onlara ders vermelidirler. Hz. Ali buyurmuştur. Kuran-ı Kerim'de ise Yüce Allah (c.c) şöyle buyurmuştur.(Ya Muhammed) sen mükemmel bir bir ahlak üzeresin. Kalem Suresi Ayet: 4 diğer bir ayette ise; veletelku bi eydikum ile tehluketi veehsınav…..bakara suresi ayet:195  tehlikeli olan şeylerden uzak durun yaklaşmayın diye buyurmluştur. Kuran-ı Kerim'in Sureti) nehil ayet: 199'da Sümre inne rebbike lilezine amilu sue biy cehletin sümmetebü mi beğdi zelike ve aslahu inne rebbike min beğdişhe leğafurun rahim. Kim cahillik döneminde(gençlik) kötü ameller yapmış ise ve daha sonra tövbe ederse yüce Allah onları afeder. Ve yine Kuran-ı Kerim'in maide Süresi: 32 ayetinde men Katele nefse biy ğeyri nefsin evfesedin fil ardi, fekeenneme katelennese cemiğen ve men ehyehe fekeenneme ehye nnesse cemiğen. Yine Kuran-ı Kerim'in Suretil Bakara 216.cı ayetinde (ortalarında) velfıtnetu ekberu minelkatli… Hz. Muhammed (SAV) bir hadisinde şöyle buyurmaktadır. Fitne uykudadır, onu uyandırana lanet olsun. Uyuşturucu maddelerden uzak durun. Ve rahat olun. Uyuşturucu madde kullanmak demek ahlakı seiye demek, uyuşturucu madde kullanmak ölüm demek, uyuşturucu madde kullanmak tehlikeli ve sonu karanlıktır. Uyuşturucu madde kullanmak insanlara zarar vermek demek, cezaevine girmek demektir. Uyuşturucu madde kullanmak demek fuhuş- zina vb. kötü- haram amellerin çoğalması demek, uyuşturucu madde kullanmak demek yüz kızartıcı suçların, hırsızlığın artması demektir. Aslında söylenecek daha çok şeyimiz var. Hz. Muhammed (SAV) şöyle buyurmuştur. Çocuklarınızı, üç şey üzerin terbiye edin. Peygamberimizin sevgisi, Ehli Beyt'inin sevgisi ve Kuran-ı Kerim'i Kıraat etmek üzere… Buyurmuştur. İmam Muhammed El Bakır ( a.s.) şöyle buyurmaktır. Babaların en kötüsü çocuğa iyilik ve sevgide aşırı gidendir. 
-İnsanları dilinizle değil yaşantımızla hakka çağırınız. Hz. Cafer el Sadık buyurmuştur. 
- İnsanl9ar iyilik ve takvada yardımlaştıkları Emr-i bil mağruf ve nehy-i anıl münkeri yaptıkları müddetçe hagır üzere olurlar. Ne zaman ki bunları terk edenler, onlardan bereket giderilir. Bir kısmı bir kısma musallat olur. O zaman da onlara ne yerden ne de gökten yardımcı bulunmaz. Hz. Muhammed(SAV) buyurmuştur. 
-Sizden her kim bir kötülüğü görürse eliyle onu değiştirmelidir. Eğer gücü buna yetmezse diliyle bunu değiştirmeye çalışmalıdır. (İtiraz etmelidir.) Eğer buna da gücü yetmez ise kalbiyle bunu inkar etmelidir. Ve bu imanın en düşük mertebesidir. Hz. Muhammed (SAV) buyurmuştur. 
-Çocuğun babası zerinde ç hakkı vardır. Birincisi ona güzel bir isim seçmek, ikincisi onu edepli (ahlaklı) yetiştirmek, üçüncüsü ise ona iyi bir eş seçmek. Hz. Muhammed (SAV) buyurmuştur. Kuran-ı Kerim ve Ehli Beyt sevgisini çocuklara aşılatın. Ve öğretin. Gençlerimizi v çocuklarımızı her türlü musibetten ve beladan, uyuşturucudan, bağımlılık yapan maddelerden, ölümden, gasptan, hırsızlıktan, intihardan ve ahlak bozulmasını önlemek için tek bir yol vardır. O da Ehl-i Beyt 'in yoludur. Temiz ve ahlaklı bir neslin yetişmesi için, uyuşturucuya ve bağımlılık yapan maddelere hayır. Uyuşturucudan uzak durun. Sigara, esrar, eroin, bonzai, kokain, hepsi hain. Bağımlı olma özgür ol. Diyoruz. Ahlaki yönden bozulmaya hayır. Fuhuşa hayır. Ölüme hayır. Geleceğimiz kararmasın diyoruz. Ve uyarıyoruz. Uyuşturucudan uzak durun. Uyuşturucunun ticaretini yapan, alan, satan, aracı olan ve kullananlarının namazı, zekâtı, adağı ve bayramı kabul olmaz. Uyuşturucunun ticaretini yapan, alan, satan, aracı olan ve kullananlar şeytanın uşağıdır. 
Gençlerimiz farkında olmadan uyuşturucuya verdikleri paralarla, terör örgütlerine destek, katkı ve güç vermektedirler. Aynı zamanda uyuşturucu maddeleri kullanmak yaşadığımız yozlaşmaya katkı vermektedir. Yani toplumun yapısını kötü yönde değişmesine sebep olmaktadır. Yol yakın iken uyuşturucu maddelerini bırakın bu karanlıktan ve çok kötü bir yol olan şeytanın yolundan bir an önce dönün. İstiğfar ve tövbe edin. Ve namaza yönelin. Allah her şeyi affeder, ama şirk koşanların ve dininden dönenleri asla affetmez. Allah'a yakın olmak için hala zamanınız var. Uyuşturucudan uzak dur… ! Rahman iyiliği emreder, şeytan ise kötülüğü emreder. Şeytana uymayın, Rahmana uyun ki(tabi olun) Allah'ta sizden razı olsun”dedi.
Samandağ Toplum Sağlığı Merkezi doktorları katılımcılara doğru antibiyotik kullanımını anlatan broşür dağıtıldı. 
Broşürde, Antibiyotikleri Ne Zaman Kullanılması gerektiği anlatılırken, “Antibiyotikleri sadece hekiminiz önerdiğinde kullanınız. Antibiyotikler, grip ya da nezle gibi virüslerin neden olduğu enfeksiyonlarda işe yaramaz. Antibiyotikler sadece bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarda etkilidir. Gereksiz yere kullanıldığında, ishal ve diğer yan etkilere yol açabilir. Ama en önemlisi antimikrobiyal direnç gelişir. O zaman da, antibiyotik gerekli olduğunda artık işe yaramayabilir. Hastalarınıza bir kısım endişelerini gidermek amacıyla tanınızı ve muayene bulgularında antibiyotik tedavisi gerektirecek belirtiler olmadığını açıklayınız. Eğer antibiyotik reçete edecek iseniz; hastanıza ilacını sizin önerdiğiniz doz ve sürede kullanmasını, başkalarının önerdiği antibiyotikleri kullanmaması gerektiğini anlatınız” ifadeleri yer aldı.


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 383
Toplam Gelen 3138772

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz