Haber Detayı
20.6.2015 Bu haber 787 kez okundu
 
Nakliyecilere alternatif yol haritası
Türkiye Mısır ve Mısır Suudi Arabistan arasında tesis edilen Ro-Ro hattının 23 Nisan 2015 tarihinde sona ermiş olması ve Mısır tarafından yeniden tesis edilmemesi üzerine konunun bölge taşımacıları, ihracatçıları ve üreticileri için yaratacağı sorunların tespiti ve giderilmesi üzerine ATSO bir toplantı gerçekleştirildi.
 
 

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası'nca TIR-EPD semineri düzenlendi. Erol Bilecik Kongre Merkezi salonunda gerçekleşen toplantıya Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı  Başkanı Hikmet Çinçin'in  yanı sıra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden  Ahmet Karakaş, E. Yaşar Çakmak ile IRO'dan Lale Karabulut ve Tatiana Rey-Bellet ile firmaların katıldığı belirtildi. Seminerin açılışında konuşma yapan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Ortadoğu'da yaşanan özellikle Suriye'de yaşanan siyasi karışıklıklar maalesef bölge esnafını ve nakliyecileri olumsuz etkilediğini söyledi. Suriye ve Suriye üzerinde   diğer Ortadoğu ülkelerine çalışan Hatay'lı Nakliyecilerin yatırım, müşteri ve acente ağının büyük kısmı Ortadoğu bölgesinde yer almakta olduğunu belirten Başkan Hikmet Çinçin,  “Ortodoğu'da süre gelen siyasi istikrarsızlık neticesinde ise gerek kredi kullanarak, gerekse de özkaynak ve kendi birikimlerini ile yatırım yapan işadamları çok zor durumda kalmıştır. İstihdam yaratıcı yeni yatırımlar ise tümüyle durmuştur” ifadesinde bulundu. Ro-Ro seferlerine de değinen Hikmet Çinçin, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bilindiği üzere sınırı kapılarımızın kapanması ve güvenlik sorunları nedeniyle Nakliyecilerimiz alternatif güzergah arayışlarına girmişlerdi ve Ekonomi Bakanlığımızın destekleri ile Ortadoğu'ya yapılan taşımalar Türkiye-Mısır ve Mısır-Suudi Arabistan arasında Mutabakat zaptıyla tesis edilen Ro-Ro taşımacılığı ile raf ömrü kısa ürünlerin daha kısa sürede istenilen noktaya varması sağlanmakta hem de bu işlem uygun maliyetlerle yapılmaktadır.
Türkiye-Mısır ve Mısır Suudi Arabistan arasında Mutabakat Zaptı'yla tesis edilen Ro-Ro hattının 23 Nisan 2015 tarihinde sona ermiş olması ve Mısır tarafından yeniden tesis edilmemesi üzerine konunun Bölge taşımacıları, ihracatçıları ve üreticileri için yaratıcı sorunların tespiti ve giderilmesi üzerine bizlerde bir toplantı gerçekleştirme ihtiyacı hissetmiş ve sektörümüzün kanayan yarasına bir çare bulma amacıyla. Sektör temsilcileri ile beraber daha sonra konuyu toplantıdan rapor ile birlikte Ekonomi Bakanımıza da etmiştik.” Alternatif güzergâhlara bakıldığında, Şuan hali hazırda taşımaların Süveyş kanalının geçilmesiyle gerçekleştirilmekte olduğuna dikkat çeken Çinçin,  konuşmasına şöyle devam etti:
“Süveynç geçişi nakliyecilerimize yüksek maliyetleri ile ağır bir maddi yük getirmektedir.
Diğer bir güzergâh ise İsrail üzeri yapılan geçiştir. Bu da siyasi ilişkilerimizin pek parlak olmaması sebebiyle yoğun bürokratik engeller demektir.
Bizim her zaman ifade ettiğimiz Süveyş hattının devlet tarafından desteklenmesidir.  Bunun olmaması durumunda nakliyecilerimizin bu ağır yükün devlet tarafından sübvanse edilmezse belki de Ortadoğu pazarı tamamen kaybedilecektir” dedi.
Sizlerle paylaşmak istediğimiz güzel haberlerinin olduğunu hatırlatan Başkan Çinçin,”75.000 TL olan tır sitemine kabul teminatları 3000 dolara düşürüldü. Bu kapsamda taşımacılarımıza 30 milyon dolar ek konyak yaratılmıştır. Taşımacılarımızın Rusya'ya giriş sırasında yaşadıkları teminat sorunu da çözülme aşamasında geçen hafta Rusya Federal Gümrük İdaresi yayınladığı açıklama ile kefil kuruluşun tekrardan yetkilendirildiğini bu kapsamda Gümrük İdarelerini aşamalı olarak hizmete başlatacağını duyurdu.
Üçüncü olarak Taşımacılık maliyetlerini düşürecek ve taşımacılığı kolaylaştıracak eni yeni bir proje de ülkemiz öncülüğünde başlıyoruz. Projenin hedefi kâğıt tır karnesini tamamen elektronik ortama aktarmak. Bu kapsamda ülkemiz öncülüğünde İran ve ortak bir pilot proje bu yıl başlatılacak.” 
Seminde ayrıca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden Ahmet Karakaş, E. Yaşar Çakmak ile IRO'dan Lale Karabulut ve Tatiana Rey-Bellet birer konuşma yaptılar.


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 51
Toplam Gelen 3139230

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz