Haber Detayı
20.6.2015 Bu haber 1348 kez okundu
 
Selda Asker’den çevre günü açıklaması
Antakya Çevre Koruma Derneği Başkanı Selda Asker 17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü dolayısıyla yayınladığı basın açıklamasında, ´´Su kaynaklarını, doğru, bilinçli, adil, barışçı bir şekilde kullanmak zorundayız´´ dedi.
 
 

Asker açıklamasında şu ifadelere yer verdi, ''17 Haziran Dünya Çölleşme Ve Kuraklıkla Mücadele Günü 1994 yılında, Birleşmiş Milletler'in aldığı kararla çölleşmeye ve kuraklığa dikkat çekmek, önlem almak amacıyla kabul edilen gündür. Küresel iklim değişikliği sonucu dünyanın birçok bölgesinde artan sıcaklıklar ve azalan yağışlar kuraklık olaylarının sıklığını ve ciddiyetini artırıyor. Hali hazırda artan sıcaklık, yağış miktarındaki azalma, su kaynaklarının tahrip edilmesi ve artan talepler sonucunda kişi başına kullanılabilir su miktarımız giderek düşüyor; erozyon sonucunda verimli topraklarımızı kaybediyoruz.
ÇED RAPORLARI GERÇEKÇİ HAZIRLANMALI
Ülkemizin de 1998 yılında taraf olduğu Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi çerçevesinde tarafların yerine getirmeleri gereken en önemli yükümlüklerden birisi, Eylem Planı hazırlanmasıdır. Türkiye, Çölleşme ile Mücadele Ulusal Eylem Planı'nı hazırlamış ve yürürlüğe koymuş durumdadır. Plan çerçevesinde, Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu uygulamaya girmiştir. Beklentimiz, yapılan yatırımlarda(su kaynaklarının baş düşmanı çimento fabrikası, taş ocakları vb) özellikle ÇED raporları hazırlanırken Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununa uyulması ve gerçekçi çed raporları hazırlanmasıdır.
Bugün ülkemiz topraklarının takriben %60'ında  şiddetli erozyon ve çölleşme riski bulunmaktadır. Her yıl 500 milyon tondan fazla toprağımızı, çölleşmenin en önemli sebeplerinden olan erozyonla kaybetmekteyiz.  Bu, sadece toprak değil, 500 bin ton buğday ve 50 milyon ton da su kaybı anlamına geliyor.  Sonuç AÇLIK VE SUSUZLUK...
Bindiğimiz dalı kesmeyelim, yaşayacak başka bir dünya yok. Kalkınmanın başlıca itici gücü olan su kaynaklarını, doğru, bilinçli, adil, barışçı bir şekilde kullanmak zorundayız.


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 461
Toplam Gelen 3155621

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz