Haber Detayı
21.5.2015 Bu haber 595 kez okundu
 
19 Mayıs’ın bedeli canla kanla ödendi
19 Mayıs Atatürk´ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı´nın 96. yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Antakya´da da çelenk koyma töreniyle kutlandı.
 
 

Cumhuriyet alanında gerçekleşen törene Hatay Vali Yardımcısı Volkan Köksal, HBB Başkan Vekili Serdar Güven, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın, Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, bazı daire müdürleri, askeri erkan, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün büstüne Hatay Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın tarafından çelenk konulup, Saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal marşı okundu.
19 MAYIS ÜLKEMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR TARİHTİR
Törende günün anlam ve önemini belirten kısa bir konuşma yapan Hatay Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın, 19 Mayıs'ın ülkemiz için önemli bir gün olduğunu söyledi.
19 Mayıs 1919 Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun ilk adımın atıldığı gün olduğunu belirten Müdür Taşkın, “19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı öyle bir bayram ki, yıllarca önce ecdadımızın tarafından bedeli canla, kanla, şerefle ödenmiş bir bayramdır. Onun için onlara çok şey borçluyuz. Onlardan aldığımız bu emaneti, bu devleti, bu ülkeyi, bu cumhuriyeti bizden sonraki kuşaklara en güzel bir şekilde teslim etmek bizim görevimiz” dedi.
Tarihte millet olma vakfına ulaşabilmiş tek bir topluluk var olduğunu ifade eden Müdür Taşkın,”Bunlar birçok tarih sahnesinde yerinde yerini almış ve kısa zaman sonra yok olmuş gitmişlerdir. Ancak Türk milleti zaman zaman beli olumsuzlukları yaşasa da, tarihin her döneminde devlet ve millet olarak varlığını en güzel şekilde sürdürmüştür. 
GENÇLİĞE GÜVENİMİZ TAMDIR
Yaşadığımız en büyük olumsuzluk yirminci yüzyılının başında olmuş. O dönemde, o dönemin güçlü büyük devletleri, ülkemizi parsel parsel paylaşmaya çalışmışlar. Ülkemizin üzerinde kara bulutlara dolaşırken Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları 19 Mayıs 1919 sabahı Samsun ufuklarından bir güneş gibi doğuyor. Onlarının yaktığı Kurtuluş meşalesi çok sıra sonra elden ele, gönülden gönüle bütün Anadolu'ya dalga dalga yayılıyor ve bütün Anadolu'da bir kurtuluş mücadelesi başlıyor. Bu mücadele Cumhuriyetin ilanı ile nihai hedefine ulaşıyor” dedi.
Taşkın konuşmasını şöyle tamamladı: ”Sevgili gençler, 19 Mayıslar o işte günleri hatırlatmalı, birlik, beraberlik, kardeşlik duygularımızın gelişmesine vesile olmalıdır. Sizleri 19 Mayıs ruhuna sahip, vatan, millet, bayrak ve millet sevgisiyle yaşayan, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan gençleri olarak görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Sizler sporda, sanatta, bilimde ve kısaca hayatın her alanında yapmış olduğu gayretli çalışmaları ve uluslararası aldığınız başarıları inanıyorum ki çok ileriye taşıyacaksınız. Ancak geçmişe olduğumuz borcumuz öyle ödeyebiliriz. Sizlere her zaman güvendik ve her zaman inandık. Güvenmeye de devam edeceğiz” ifadesinde bulundu. 


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 405
Toplam Gelen 3138794

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz