Haber Detayı
21.5.2015 Bu haber 983 kez okundu
 
Caretta Caretta´ya 3D çene protezi takıldı
İribaş deniz kaplumbağasında (Caretta caretta) Mandibula ve Maxilla Defektinin 3D Çene Protezi ile Rekonstrüksiyonu´nun başarılı bir cerrahi operasyon ile dünyada ve Türkiye´de ilk defa yapılmış olduğunu belirtildi.
 
 

Mustafa Kemal Üniversi-tesi Deniz Kaplumbağa-ları İlk Yardım, Tedavi ve Kurtarma Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEKİYM) Müdürü ve MKÜ Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Vet. Hek. Muhammed Enes Altuğ başkanlığında Dalyan (Muğla)'da bir İribaş deniz kaplumbağasına (Caretta caretta) Dünyada ve Türkiye'de ilk defa 3D Çene Protezi operasyonu gerçekleştirildi.
OPERASYON BAŞARIYLA SONUÇLANDI
Caretta caretta'ya çene protezi ve doku flebi uygulaması için gerekli cerrahi operasyon Mustafa Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı ve MKÜ Deniz Kaplumbağaları İlk Yardım ve Tedavi Merkezi (DEKİYM) Müdürü Prof. Dr. Vet. Hek. Muhammed Enes Altuğ başkanlığında, Yrd. Doç. Dr. Vet. Hekim Cafer Tayer İşler (MKÜ, DEKİYM) Vet. Hekim Barbaros Şahin (Pamukkale Üniversitesi, DEKAMER), Serbest Vet. Hekim Cengiz Aslan (KAL-VET Veteriner Kliniği Ortaca/Muğla) tarafından yapıldı. Yaklaşık 2,5 saat süren operasyon başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Prof. Dr. Vet. Hek. M. Enes Altuğ; Mustafa Kemal Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları İlk Yardım ve Tedavi Merkezinin deniz kaplumbağalarının tedavisi ve cerrahisi konusunda Mustafa Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesindeki uzman veteriner hekim kadrosunun da katkıları ile Türkiye'de ve Dünyada önemli bir konuma sahip olduğunu belirtti.
OPERASYON DÜNYADA VE TÜRKİYE'DE İLK
Altuğ, cerrahi müdahaleyi nasıl yaptıklarını ise şöyle özetledi: “Cerrahi müdahale diazem-propofol ve sevofluran anestezi kombinasyonu ile gerçekleştirildi. Protez uygulamalarından önce aseptik cerrahi kurallarına uygun olarak defektli çene kemiklerindeki nekrotik kısımlar uzaklaştırıldı, protez yerleştirilecek bölge cerrahi ensizyon ile hazırlandı. Titanyum Çene Protezleri alt ve üst çeneye tespit edilerek rekonstrüksiyon sağlandı. Mandibuladaki ensizyon hatları dikiş ile kapatıldı. Çene altındaki doku kayıplı alan yakın bölgeden deri flebi uygulanarak titanyum proteze ve sağlam mandibular bölgeye prolen dikiş ile tesbit edildi. Postoperatif parenteral antibiyotik, IV serum, vitamin ve aminoasit uygulamaları, protez ve fleb yaraları için gerekli rutin kontrol ve pansuman uygulamaları ve kan muayeneleri yapıldı. Post-operatif üç haftalık süreçteki klinik muayenelerde protez uyumu ve deri flebinin iyileşmesi ile ilgili herhangi bir sorunla karşılaşılmadığını ve doku reddi görülmediğini” bildiren Prof. Dr. M. Enes Altuğ; sonuç olarak, bir İribaş deniz kaplumbağasında (Caretta caretta) Mandibula ve Maxilla Defektinin 3D Çene Protezi ile Rekonstrüksiyonu'nun başarılı bir cerrahi operasyon ile dünyada ve Türkiye'de ilk defa yapılmış olduğunu açıkladı.”
KUNT AKTAŞ: BİR HAYVAN İÇİN PROTEZ TASARLAMAK BİZİ HEYECANLANDIRDI
Operasyon ekibine Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay, Doç. Dr. Habip Atalay, Yrd. Doç. Dr. Harun Reşit Güngör, Pamukkale Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi ve Dekamer yönetim kurulu üyesi Doç. Dr. Eyüp Başkale ve Doğan Sözbilen ile Kal-Vet Veteriner Kliniğinden Vet. Hekim Gülsün Çakmakçı lojistik destek sağladı. Protezin üretimini gerçekleştirilen BTech Innovation Firmanın Genel Müdürü Kuntay Aktaş ile tasarım ekip lideri Murat Eğri ise tasarım süreci ile ilgili olarak “Her birisi birbirinden farklı olan bir çok kişiye özel protez vakasında çalışsak da, bir hayvan için protez tasarlamak bizi oldukça      heyecanlandırdı. Birçok bilim adamının desteği ile 3 Boyutlu yazıcı adı verilen üretim yöntemi ile biyo-uyumlu titanyumdan üreterek tasarım sürecini de başarıyla tamamladık ve tasarım sürecinin sonuçlarını görmek ise bizi oldukça mutlu etti”  dedi.
EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜRLER
DEKİYM Müdürü Prof. Dr. Vet. Hek. Muhammed Enes Altuğ; Çene Protezi operasyonunun Mustafa Kemal Üniversitesi ve Pamukkale Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Araştırma Merkezleri ile KAL-VET Veteriner Kliniği ve BTech Innovation işbirliği ile başarılmış olduğunu açıkladı. Bu güzel işbirliğinin bundan sonra da birçok başarılı çalışmaya örnek olacağına inandığını belirten Altuğ, Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtar-ma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska başta olmak üzere emeği geçen ve destek veren tüm kişi ve kuruluşlara teşekkür etti.


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 352
Toplam Gelen 3138741

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz