Haber Detayı
24.4.2015 Bu haber 585 kez okundu
 
Nakliye sektörü durma noktasına geldi
Kısa adı HASİAD olan Hatay Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Halit Yağcıoğlu, Nakliye sektörü durma noktasına geldi ve ihracatçıların ciddi sıkıntı içerisinde olduğunu söyledi.
 
 

Dernek binasında kahvaltılı basın toplantısı düzenleyen HASİAD Başkanı Yağcıoğlu, 7 Haziran 2015'te genel seçimler yapılacaktır. Seçim sürecine kadar milletvekili adayları ve siyasi partiler seçim çalışmalarını sürdürecektir. Biz işadamları ve sanayiciler olarak Hatay'ımızın ve Türkiye'mizin kalkınması ve ekonomik refahın artması için sanayide ve ticarette çalışmalar yürütürken siyasilerden de beklentimiz ülkemizin yaşam standartlarını, gelişmişlik düzeyini, özgürlük ve demokrasiyi daha ileri noktalara taşınması için üzerlerine düşen sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmeleridir” dedi.
EN ÖNEMLİ SORUNLARDAN BİRİDE İŞSİZLİK SORUNUDUR
Son 3-4 yıldır Türkiye'nin komşularında yaşanan savaş ve karışıklıktan ötürü bölgemiz ekonomik ve sosyal sıkıntılar yaşamakta olduğunu dikkat çeken Başkan Yağcıoğlu, “Nakliye sektörü durma noktasına geldi, ihracatçılarımız ciddi sıkıntı içerisinde, turizmcilerimiz yaptıkları yatırımın karşılığını almayı bırakın, ayakta kalmanın çözüm yollarını aramaktadırlar. Tabi bu sektörler haricinde diğer sektörlerde bundan nasibini dolaylı olarak almaktadır. En önemli sorunlardan biride işsizlik sorunudur. Her platformda bunu dile getiriyoruz ve getirmeye de devam edeceğiz” dedi.
SURİYELİ VATANDAŞLARIMIZDA ÖNEMLİ AMA KENDİ VATANDAŞLARIMIZ DAHA ÇOK ÖNEMLİ
Türkiye'nin ve bölgemizin işsizlik sorunu var iken üzerine bir de yabancı işgücünün gelmesi ve daha önemlisi bunların tamamının kayıt dışı olması ciddi bir şekilde haksız rekabeti doğurmakta olduğunu belirten Başkan Yağcıoğlu, “Yetkililerden beklediğimiz ya bu kayıtdışılılığın acil olarak önüne geçilmesi ya da bunun yasal hale getirilmesi. Yani herkese fırsat eşitliliğin verilmesi gerekmektedir. Tabiki masum Suriyeli misafirlerimize üzülüyoruz ve onların açlık ve sefillik çekmesini istemiyoruz. Ancak bunun çözümüde bu olmamalı. Bizim için Suriyeli vatandaşlarımızda önemli ama kendi vatandaşlarımız daha çok önemli. Sonuç itibarı ile birine iş vermek için diğerinin işini elinden almaya kimsenin hakkı yok. Çok kısa süre öncesine kadar kaçak mazot ile ilgili zamanında gerekli önlemler alınmadığı için ne kadar olumsuz olaylar yaşandığına hep beraber tanık olduk. Buna benzer olayların tekrar yaşanmaması için çok hızlı bir şekilde kayıt dışı ekonominin önüne geçilmesi gereklidir.
Ayrıca üzülerek söylemek zorundayım ama belediyecilik olarak Türkiye'nin ortalamasının çok gerisindeyiz hatta en sonlardayız diyebiliriz.  Bizim vatandaşlarımızın bunu hak etmediğini düşünüyor ve ısrarla diyoruz ki artık yaşanabilir ve örnek bir şehir olmak istiyoruz” ifadesinde bulundu.
ŞEHİR SIKIŞMIŞ, HUZURSUZ VEGÖRÜNÜMÜNDEN UZAK KALMAKTADIR
Şehrin gelişimi şüphesiz Antakya halkını yakından ilgilendirmekte olduğunu vurgu yapan Yağcıoğlu, “Türkiye'de nadir şehirlerden birisi olsa gerek, yeni yerleşim yerlerine yatırım yapmayan tek kent. Tüm Büyükşehirler imara açılan bölgelere su, yol, doğalgaz ve altyapı hizmetleri getirmektedir. Antakya'nın şehir merkezindeki yerleşim sıkıntısı ve mevcut arazilerinin çok değerli olmasının ana sebebi yeni bölgelere yatırım yapılmamasıdır. Bu şekilde şehir sıkışmış, huzursuz ve modern kent görünümünden uzak kalmaktadır.
Bölgemiz milletvekillerinden beklentimiz hangi partiden veya hangi siyasi düşünceden olursa olsun konu Hatay'ın menfaati olduğunda bir araya gelebilmeliler ve ortak hareket etme kültürünü gösterebilmeliler. Biz gerçekten merak ediyoruz en son ne zaman bir araya geldiler, bölgenin siadlarını, odalarını ve diğer ilgililerini bir araya getirerek Hatay'ın sorunlarına çözüm bulmaya çalıştılar. Sadece seçim zamanı oy istemek için değil biz siyasilerimizle 3 ayda bir gerekirse ayda bir bir araya gelip Hatay'ın sorunlarını ve çözüm önerilerini konuşmak ve bunların meclise taşınmasını talep ediyoruz” açıklamasında bulundu.
Toplantıya AGC Başkanı Ahmet Abdullahoğlu ile HGC Başkanı Ahmet Yetişen de katıldı.


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 419
Toplam Gelen 3138808

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz