Haber Detayı
18.4.2015 Bu haber 585 kez okundu
 
En büyük zararı Vatikan görür
Tarihte yaşanmış acıları üzerinden toplumlar birbirlerini sorgulamaya kalkışırlarsa bundan en büyük zararı Vatikan´ın kendisi görecektir.
 
 

Hatay Valiliği girişinde Gazetecilerin Katolik Aleminin Ruhani Lideri Papa Franciscus'un Ermeni iddialarıyla ilgili “soykırım” sözlerinin hatırlatılması üzerine,  “Doğrusu dünyadaki siyasi politik lobilerin, PR şirketlerinin din kurumlarının dualarına ve ayinlerine kadar uzanmış olması düşündürücü ve üzücüdür. Şahsen Vatikan gibi ciddi bir din kurumunun ve Papa Franciscus gibi saygın bir din adamının bu tür siyasi politik lobilerin etkisinde kalarak milletimize mesnetsiz iddialarda bulunması beni üzmüştür. Tarih boyunca birlikte yaşama ahlakı ve hukukunu inşa etmiş ve dünyaya göstermiş bir topluma yönelik bu mesnetsiz iddiaları hem de dua ve ayin üzerinden ifade etmiş olmasından son derece üzüntü duyduğumu da ifade etmek isterim. Tarihte yaşanmış acıları üzerinden toplumlar birbirlerini sorgulamaya kalkışırlarsa bundan en büyük zararı Vatikan'ın kendisi görecektir. Bizim tarihimizde misyonerlik üzerinden sömürgecilik geleneği hiçbir zaman olmamıştır” dedi.
Bugün tüm din adamlarına ve kurumlarına düşen görev tarihteki acılardan çok, bugün yaşanan acılardan acılara yoğunlaşması bugün yaşanan acılar tarihteki acılardan daha büyük. Coğrafyamız acılarla kıvranıyor. Onlarca insan öldü, katledildi. Onlarca insan kendi ülkelerinden yurtlarından edildiler. Arakan'da halen bir katliam devam ediyor. Afrika coğrafyasında büyük acılar yaşanıyor. Dolayısı ile bugün akli selim ve kalbi selim din adamlarına düşen vazife bugün tarihte yaşanmış acılardan çok bugün yaşanan acıları ortadan kaldırmak için üzerimize düşen vazifeleri yerine getirmektir".
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez  bu açıklamasının ardından Hatay Valisi Ercan Topaca ile makamında bir süre görüştü. Vali Topaca, Görmez'e Yasin-i Şerif yazılı bir tablo hediye ederken Görmez'de Topaca'ya kitap hediye etti. 


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 170
Toplam Gelen 3139925

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz