Haber Detayı
18.4.2015 Bu haber 608 kez okundu
 
Yeni müftülük binasının temeli atıldı
Hatay İl Müftülük hizmet binasının temel atma töreni Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez´in katılımıyla yapıldı.
 
 

Temel atma törenine Hatay Valisi Ercan Topaca, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Hatay Milletvekilleri Şefik Çirkin, Mevlüt Dudu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Vali Yardımcıları, işadamları ve vatandaşlar katıldı.
EN KISA SÜREDE BİTECEK
Kuran-ı Kerim tilavetinin okunmasıyla başlayan temel atma töreninde konuşma yapan Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Temelini atacakları Hatay İl Müftülük hizmet binasının 5 kattan oluşacağını söyledi. Hatay Valisi Ercan Topaca da, Hatay İl Müftülük binasının en kısa zaman bitireceğini söyledi.
MEVCUT BİNA YETERSİZ
Din hizmetlerinin toplumlarda olmazsa olmaz hizmetlerden birisi olduğunu ve o hizmetlerin bilenler tarafından, hatta en iyi bilenler sırasından en güzel şartların sunulması gerektiğini vurgulayan Vali Topaca, “Çünkü bu hizmetleri eksik bilen, yarım bilen insanlara, kurumlara bırakılacak hizmetler değildir. Bizim ülkemizde de bu anlamda yasalarımızla kurulmuş olan Diyanet İşleri Başkanlığı ve onun taşra teşkilatı olan il ve ilçe müftülükleri bu hizmetleri yapmaktadır. Hatay İl Müftülüğünün de mevcut binası bildiğiniz gibi yetersiz ve istekleri karşılamıyor. Müftülüğünün ihtiyacının karşılayacak, Hatay'ımıza yakışacak. Din hizmetlerini en güzel şekilde yürütmesini sağlayacak, koordinasyonu sağlayacak,
 Din görevli arkadaşlarımızı uygun bir şekilde eğitebilecek konferans salonları ve diğer imkânlarıyla donatılmış bir bina hizmetlerin sağlığı bir şekilde yürütülmesi açısından çok önemlidir. İnşallah bugün temelini atacağımız. Bu binayı en kısa zamanda hizmete açarak din hizmetlerini en güzel şekilde sunmaya devam edeceğiz” ifadesinde bulundu.
GÖRMEZ: BİZİM ECDADIMIZ HİÇBİR ÜLKEYİ SÖMÜRGE HALİNE GETİRMEDİ
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de yaptığı konuşmasında hiç kimsenin Türk Milletinin tarihini sorgulayamayacağını söyledi. Papa'nın Ermeni olayları hakkında "soykırım" ifadesine verdiği tepkiyi temel atma törenine katılanlara da aktaran Prof. Dr. Mehmet Görmez, Din Adamları ve İlim İnsanlarının tarihte yaşanan acılardan çok günümüzde yaşanan acıları bitirmek için çalışması gerektiğinin altını çizdi. Prof. Dr. Görmez şöyle konuştu: “Siyasi ve politik kulislerin, lobilerin, PR şirketlerinin din kurumlarının dualarına ve ayinlerine dahi nüfus etmeye başlaması üzüntü verici olmuştur. Gerçekten biz tarihimiz boyunca dünyaya, yeryüzüne, insanlığa farklı kültürleri farklı inançları farklı dinleri birlikte barış içerisinde nasıl yaşayacağımızı, yaşatacağımızı göstermiş bir ecdadın tarihin çocuklarıyız. Onun için hiç kimse bu milletin tarihini sorgulayamaz. Eğer tarihte yaşanmış acılar üzerinden biz birbirimize hesap sorarsak herkes bilsin ki Dünya'nın yinede en iyi noktada büyük bir iftiharla hiçbir mensubunun hiçbir üyesinin başını öne eğdirmeyecek bir tarihin çocukları olduğumuz ortaya çıkar. Bizim ecdadımız hiçbir ülkeyi sömürge haline getirmedi.”
BUGÜNÜN ACILARI TARİHİN ACILARININ GERİSİNDE DEĞİL
Türk milletinin 500 yıl idare ettiği ülkelerde ondan önce hangi dil konuşuluyorsa bugünde aynı dil konuşulduğunu hatırlatan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Bir Valinin fermanı ile Arnavutça'da biterdi, Boşnakça'da biterdi. Bütün diller sona ererdi. Ama öyle olmadı. Ama son iki asırda nice coğrafyalar sömürgeleştirildi. O coğrafyaların bütün servetleri ve kaynakları başka dünyalara taşındı. Mutluluk ve refah
başka coğrafyaların nimetleri ve kaynakları üzerine inşa edildi. Onun için tarihte yaşanmış acılar üzerinde durursak gerçekten bütün insanlar bundan zarar görür. Öyleyse biz bu günümüze bakmalıyız. Bu güne baktığımızda da bugünün acıları tarihin acılarından 
geride değil. Bu coğrafya acılar içerisinde kıvranıyor. Milyonlarca insan katledildi. Dolayısı ile din adamlarının ilim adamlarının üzerinde duracağı konular bu konular olmalıdır” dedi. Yapılan konuşmaların ardından Hatay İl Müftülüğü Hizmet binasının temeli yapılan dua ile atıldı. 


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 355
Toplam Gelen 3138744

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz