Haber Detayı
18.4.2015 Bu haber 600 kez okundu
 
Hatay’da Kutlu Doğum Konferansı
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Hatay´ın mübarek bir şehir olduğuna vurgu yaptı.
 
 

Kutlu Doğum haftası etkinlikleri çerçevesinde Hatay İl Müftülüğünce “Hz. Peygamber ve Birlikte yaşama ahlakı” temalı konferansa Hataylılar büyük ilgi gösterdi.
Antakya Spor Salonu'nun hınca hınç dolması üzerine, gelen izleyiciler dışarıda hazırlanan dev ekranlardan programı takip etti.
Konferansa Hatay Valisi Ercan Topaca, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcıları Orhan Mardinli, Bilal Ölmez, Antakya İlçe Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Defne Kaymakamı Hakkı Uzun, İl Jandarma Komutanı Albay Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, İlçe Belediye Başkanları, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Kurum Müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Kuran-ı Kerim tilavetinin okunması, ilahilerin seslendirilmesi ve gecenin anlam ve önemini anlatan slayt gösterilerin sunulması ile başlayan programa Hataylıların ilgisi oldukça yoğun olduğu gözlendi.
KAVİLLİOĞLU: İKİ BAYRAM BİRDEN YAŞIYORUZ
Nisan ay'ının Yüce Allah'ın sevgilisi Hz. Muhammed'in doğduğu, Kutlu Doğum ile taçlanan ay olduğuna vurgu yapan Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, “Onu tanıyabilmek, anlayabilmek ne büyük bahtiyarlık. Ona ümmet olmak ne büyük şeref. İşte bu güzellikleri bir kez daha hissetmek, anlamak için bugün burada toplanmış bulunuyoruz. Bu sebeple hayatımızın müstesna bir anını çok ulvi duyguların coşkusu içerisinde geçirmekteyiz. Çünkü iki bayram birden yaşıyoruz. Kutlu doğum haftasının sevinci ve yanında muhterem Diyanet İşleri Başkanımızın İlimize teşrifleri ikinci bayramı yaşıyoruz” dedi
VALİ TOPACA: İNSANLARI BİR ARADA TUTMANIN İLACI PEYGAMBER EFENDİMİZİN AHLAKIDIR
Salondaki konuklara hoş geldiniz diyerek sözlerine başlayan Hatay Valisi Ercan Topaca ise, “Bugün ümmeti olmakla şeref duyduğumuz, hayattaki en büyük şansımız ona ümmet olmak olan Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in bir doğum günü programında bir arada oluyoruz” ifadesinde bulundu.
Vali Ercan Topaca konuşmasında, “Peygamber efendimizin bize göstermiş olduğu yol, bize bıraktığı sünnet, hayatındaki güzel yaşam aslında bugün sıkıntısını çektiğimiz birçok problemin ilacıdır“ vurgusu yaparak konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu yılki Kutlu Doğum Haftası'nın teması; birlikte yaşama ahlakıdır. Bu durum bugün belki dünyada en çok ihtiyaç duyduğumuz bir husustur. Etrafımıza baktığımız zaman yaşanan en büyük sorun; insanların birbirileri ile geçinmesi, birlikte yaşamayı bilememesinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple birçok canlar, birçok ülke harap olmakta, insanlar açlıkla mücadele etmektedir. Bunu yenmek, bunu ortadan kaldırmak insanlığı mutlu ve huzurlu yapmaktadır. İnsanları bir arada tutmanın ilacı Peygamber Efendimizin ahlakıdır. Bunun için Efendimizin ahlakını dünyanın her tarafına yaymamız, duyurmamız ve öğretmemiz gerekiyor.” 
HATAY, BİRLİKTE YAŞAMA AHLAKININ EN GÜZEL ÖRNEKLERİNDEN BİRİDİR
Hatay'ın birlikte yaşama ahlakının en güzel örneklerinden birini oluşturduğunun altını çizen Vali Topaca, “Ancak bizim de eksiklerimiz var. Bu kentin de bu konuda tamamlaması gereken, geliştirmesi gereken birçok husus olduğunu düşünüyorum. İnşallah 2015 yılında kutladığımız bu Kutlu Doğum Haftası bu eksiklerimizi tamamlamaya vesile olur. Aramızdaki kardeşliği, sevgiyi, muhabbeti, karşılıklı yardımlaşmayı, dayanışmayı daha da güçlendirir. Hatay'da bu konuda inşallah emin adımlarla yolumuza devam edeceğiz” dedi. Vali Ercan Topaca, “Başta Diyanet İşleri Başkanımız olmak üzere bu programın düzenlenmesinde emeği geçen bütün arkadaşlarıma ve bu akşam buraya katılarak bizleri yalnız bırakmayan siz değerli hemşehrilerime teşekkür ediyor, Kutlu Doğum Haftası'nı kutluyorum. Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum”  ifadelerine yer verdi.
GÖRMEZ: DÜNYANIN HER TARAFINDA KUTLU DOĞUM HEYECANLA KUTLANIYOR
Millet olarak sevgi merkezli bir Peygamber tasavvurumuz olduğuna değinen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ise, “Biz bu yıl başlık olarak hem milletimize hem yurtdışındaki millet varlığımıza hem de dünyaya Efendimizi anlatmak için Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı konusunu seçtik. Hamdolsun Kutlu Doğum, sadece Hatay'da kutlanmıyor. Yarın akşam (Dün) Moskova'da binlerce Müslüman bu geceyi kutlayacak. Dünyanın her tarafında Kutlu Doğum heyecanla kutlanıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Allah'ın bize bunu nasip ettiği için hamd ediyorum. Senede bir hafta da olsa milletimin her ferdine dünyadaki bütün insanlara onun yeryüzüne getirdiği rahmet mesajlarını anlatma fırsatı bulduğumuz için Allah'a hamdolsun” dedi.
HATAY, FARKLI KÜLTÜRLERİN NASIL BİR ARADA YAŞANABİLECEĞİNİ GÖSTERMİŞ BİR ŞEHİRDİR
Bu yılın temasına uygun olarak, dünyaya birlikte yaşama ahlakının ve hukukunun temellerini öğreten Hatay'da program yapmayı uygun bulduklarını ifade eden Prof. Dr. Mehmet Görmez, ”Çünkü tevhidin babası ümmetin kurucusu Hz. İbrahim bu topraklardan geçti. Hatay tarih boyunca farklı dinlerin, kültürlerin, inançların birlikte nasıl yaşayacağını dünyaya göstermiş, ruhu olan, ilahi kitaplarda ismi geçen mübarek bir şehirdir” vurgusunu yaptı.
Hatay'ın Kadim bir medeniyetin merkez kenti, Habibi Neccar'ın, Beyazıd-ı Bestami'nin memleketi, nice peygamberlerin, evliyaların, ulemaların, sulehaların yurdu olduğunu ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet  Görmez, “Hataylı kardeşlerim, bu gece peygamberin mevlidi buraya sevinç getiriyorsa ne mutlu bizlere. Bizim millet olarak sevgi merkezli, sevda ve muhabbet merkezli bir Peygamber tasavvurumuz var. Biz resulü bir başka sevmişiz. Nice kasidelerde, beyitlerde, mevlitlerde, şiirlerde, türkülerde biz sevgimizi, sevdamızı ifade etmişiz” görüşlerine yer verdi.
Prof. Dr. Mehmet Görmez konuşmasını şöyle sürdürdü:
 “Sizlerden istirhamım, her Kutlu Doğum Haftasında yaptığım bu çağrımı yineliyorum. Bu hafta Peygamberimizi anlatan bir kitap okuyun. Hanımefendiler, sizler evlerinizde buna öncülük edin. Peygamberimizin çocukluğunu, gençliğini, aile hayatını okuyun. Anlayarak, onu hayatınıza taşıyarak okuyun. Allah yüreklerinizden peygamber sevgisini söndürmesin. Onun getirdiği rahmet Hatay'ın, ülkemizin semalarından eksik olmasın. Suriyeli kardeşlerimizin bir an önce içine girdikleri zorluk ve sıkıntılardan kurtulmasına vesile kılsın. Allah sizlere gerçekten onlara Ensar olmayı nasip etsin. Allah İslam dünyasının içinde olduğu savaşları şiddetleri kötülükleri yeryüzünden kaldırsın. Birliği, beraberliği, ahlakı, hukuku, erdemi, fazileti bütün insanlığa hakim kılmayı bizlere nasip etsin.” 
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez konuşmasını,  “Son yıllarda şahit olduğumuz savaşların, kötülüklerin yeryüzünden kalkmasını, birliği, beraberliğin, kardeşliğin, ahlakın, faziletin, adaletin tekrar yeryüzüne, bütün insanlığa hakim kılmanın nasip olmasını temenni ediyorum” dileğiyle noktaladı. Konferans, konuşmaların ardından sahne alan Grup Dergah'ın söylediği ilahiler ve protokolün katılımcılara gecenin anısına gül dağıtması ile sona erdi. 


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 105
Toplam Gelen 3139860

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz