Haber Detayı
18.4.2015 Bu haber 617 kez okundu
 
Hatay´da Paskalya Bayramı kutlandı
Hatay Valisi Ercan Topaca, eşi Hanımefendi Sevim Topaca ile birlikte, Hristiyan vatandaşlarımızın Paskalya Bayramı münasebetiyle Ortodoks Kilisesi´nin bahçesinde düzenlenen kahvaltıya katıldı.
 
 

Geçtiğimiz haft sonu gerçekleşen kahvaltılı buluşmaya, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Musevi Cemaati Başkanı Şaul Cenudioğlu, Ortadoks Kilisesi Cemaat Vakfı Başkanı Fadi Hurigil, Alevi İslam İnancını Yaşatma Derneği (ALİYAD) Onursal Başkanı Nasrettin Eskiocak, dini temsilciler, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve Hristiyan vatandaşlar katıldı.
MÜSLÜMAN OLARAK SİZLERİN İNANCINA SAYGI DUYUYORUZ
Hatay Valisi Ercan Topaca, insanların birbirini sevmesinin, birbirinin inancına saygı duymasının aslında bütün semavi dinlerin öngördüğü bir durum olduğunu belirterek, “Biz de bu çerçevede Müslümanlar olarak sizlerin inancına derin bir saygı duyuyoruz. Sizlerin inancını en güzel şekilde yaşaması için gerekli şartları hazırlamayı devlet ve millet olarak üstümüze borç biliyoruz. Bu anlamda bu bayramlarda sizlerle birlikte olmaktan ve bu birlikteliği hem kendi halkımıza hem de dünyaya göstermekten büyük bir mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyorum.” dedi.
Vali Topaca, “Bu birlikteliği bütün dünyaya göstermek önemlidir. Bugün dünyanın çok değişik yerlerinde insanların inançlarından, mezheplerinden ve kültürlerinden dolayı çok büyük sıkıntılar çektiğini, zulümler gördüğünü biliyoruz. Bu insanlığın ve dinlerin hiç isteği bir durum değil. Dinlerin özüne, öğretisine baktığınız zaman bütün dinlerde diğer inançlara saygı, sevgi ve onlara gerekli kolaylığı göstermek vardır. Aslında bu sağlanabilse barış, sevgi, saygı ortamı da bütün dünyaya egemen olur. Bu duygu ve düşüncelerle Paskalya Bayramı'nın sizler için huzur, refah, barış getirmesini, kaynaşma ve dayanışmaya vesile olmasını diliyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum” dedi. 
BU BAYRAMLARI DEDEMDEN VE BABAMDAN GÖRDÜĞÜM GİBİ BERABER KUTLADIK
Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Serdar Güven ise, “Başkan Bey yurt dışında olduğu için vekaleten aranızdayım. Yüzyıllardır kardeşliğin yaşandığı bu şehirde, ben bir esnaf çocuğu olarak bu bayramları dedemden, babamdan gördüğüm gibi beraber kutladık. Kardeşliğin yaşandığı huzur ve hoşgörü ikliminde nice bayramları birlikte kutlamak temennisi ile hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Paskalya Bayramı'nızı kutluyorum” dedi.
ANTAKYA SOKAKLARINDA PASKALYAYI HİSSEDERSİNİZ
Ortadoks Kilisesi Cemaat Vakfı Başkanı Fadi Hurigil, Paskalya Bayramı'nın anlamı ve önemi konusunda bilgi vererek, “Antakya, yüzyıllardan beri aynı Allah'a ibadet eden, çan sesinin ezan sesine, ezan sesinin hazzan sesine karıştığı müstesna şehirlerden birisidir. Paskalya Bayramı'nı bir başka coşku ile kutlayan, şehrin sokaklarında yürürken Paskalya'yı hissettiğiniz kenttir. Bu şehirde doğmuş olup, bu şehirden bir şekilde göç edenlerin Bayram kutlamaya özlemle geldiği kenttir. Gelecek yıl da sizlerle bu mekanda buluşmak dileği ile her sene bugünlere, sağlıkla, mutlulukla, esenlikle kalın” dedi. Vali Topaca'nın Vakıf Başkanı Fadi Hurigil ile yumurta tokuşturarak bir bayram geleneğini gerçekleştirmesinin ardından protokol üyeleri ve konuklar yemek duasının ardından birlikte kahvaltı 
yaptı.


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 160
Toplam Gelen 3139915

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz