Haber Detayı
19.11.2014 Bu haber 1328 kez okundu
 
Mesleki eğitimin çekici hale getirilme projesi tanıtıldı
Türkiye´de Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin arttırılması hibe programı kapsamında Hatay Erol Bilecik Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından yürütülen “Özel Sektör Desteğiyle eğitim modüllerinin güçlenmesi, öğrencilerin önerisiyle mesleki eğitimin çekici hale geliştirilmesi projesi” açılış ve bilgilendirmek toplantısı yapıldı.
 
 

Hatay Erol Bilecik Kongresi Merkezi salonundaki toplantıya ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, Defne İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Gülistan, Hatay Erol Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Sabri Tazeaslan, veliler ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
TAZEASLAN: MESLEKİ EĞİTİM TERCİH OLMAKTAN ÇIKIP ZORUNLULUK HALİNE GELMİŞTİR
Toplantıda konuşma yapan Hatay Erol Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Sabri Tazeaslan, Mesleki ve Teknik Eğitimin, toplumsal hayatın her alanında ihtiyaç duyulan mesleklerde ve iş çevrelerinin talepleri doğrultusunda bireylere gerekli bilgi, beceri ve uygulama yeterliliklerinin kazandırıldığı bir eğitim olduğunu ifade ederek; “Günümüzde “Mesleki eğitim” geçmişten daha fazla önem kazanmış durumdadır. Çünkü sürekli değişen ve gelişen dünyamızda yeni ihtiyaçları karşılamak üzere teknoloji de hızlı bir şekilde gelişmektedir. Bugün artık Mesleki Eğitim tercih olmaktan çıkıp zorunluluk haline gelmiştir” dedi. 
MESLEK EĞİTİMİNİN ÖNCELİKLİ OLARAK İKİ AMACI VARDIR
Meslek eğitiminin öncelikli olarak iki amacı olduğuna da dikkat çeken Tazeaslan; “Ülkelerin gelişmesi ve kalkınması için sanayileşmenin temel unsuru olan bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarına sahip, yüksek verimi gerçekleştirecek nitelikli insanların yetiştirilmesi gerekmektedir. Meslek eğitiminin öncelikle olarak iki amacı vardır. Bir tarafta genç insanlara başarılı bir meslek yolu hazırlamak, diğer yandan ekonomiye vasıflı elaman yetiştirmektedir” diye konuştu.
TEKNİK ÖĞRETİM OKULLARININ ÖNEMİ ÇOK BÜYÜKTÜR
Teknik Öğretim okullarının önemine de değinen Tazeaslan; ”Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin ilgi ve yeteneklerini geliştirecek, gerekli bilgi, beceri, davranışlar ve birlikte iş görme alışkanlığı kazandırmak suretiyle hayata hazırlanmasında ve ülkemizin kalkınmasında en önemli unsur haline gelmesinde endüstriyel meslek teknik eğitim veren Teknik Öğretim okullarının önemi çok büyüktür. Okulumuz Hatay Erol Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, bu bağlamda üzerine yapmaktan geri durmamıştır. Son gelişmiş teknolojileri eğitimine yansıtma yoluna gittiği gibi, ülkemizin ihtiyaçlarını karşılayacak birçok olumlu projeleri de üreterek uygulamıştır” diye sözlerini tamamladı.
ÇİNÇİN: İHRACAT HATAY EKONOMİSİNE ÇOK ÖNEMLİ BİR HAREKETLİLİK KAZANDIRMIŞTIR
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin de konuşmasında, Hatay'ın sosyal yapısı itibariyle kozmopolit bir yapıya sahip olduğunu, Tarih içerisinde çok değişik medeniyetlere ev sahipliği yaptığını söyledi.
Antakya ekonomisinde en belirgin ve aktif sektör ticaret olduğunu belirten Çinçin, “Genel bir sınır kent olması, gerek girişimci insanı sayesinde Antakya bir ticaret merkezi konumundadır.
Tarım ürünlerimizin değerlendirilmesi açısından büyük önem arz etmektedir. 
Hatay'ın yatırım konuları incelendiğinde, yatırımların il genelinde daha çok pamuk çırçır ve prese, gıda, pamuk ve zeytinyağı tesisleri, demir-çelik ve makine sanayi alanlarında olduğu görülmektedir. 
Son yıllarda ihtilatçı ve ihracatçı firma sayılarındaki artış, Hatay ekonomisine çok önemli bir hareketlilik kazandırmıştır” açıklamasında bulundu.
Mustafa Kemal Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Yardımcı Doç. Dr. Ömer Eren konuşmasının ardından projenin tanıtımı sunumu Sabahat Karakuş tarafından yapılmasıyla toplantı son buldu.


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 145
Toplam Gelen 3139900

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz