Haber Detayı
12.9.2014 Bu haber 900 kez okundu
 
Bilimsel çalışmalar yürütüyoruz
Rektör Güder başkanlığındaki MKÜ tarafından, Yöresel ürünlerin tescilinde en önemli şart olan “ayırt edici özellik” hususunda bilimsel çalışmalar yürütüldüğü bildirildi.
 
 

Hatay Valiliği koordinasyonuyla ''Hatay İl Yenilik Platformu'' Projesi kapsamında Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ), TC. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) ve Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) işbirliği ile gastronomi otoriteleri, mutfak yazarları, profesyonel aşçılar, beslenme uzmanları, ulusal üreticiler, turizmciler, gıda ve tarım sektörü temsilcileri ile akademisyenlerini de bir araya getiren “Akdeniz Ülkelerinde Coğrafi İşaretleme Paneli” ilimizde düzenlendi. Moderatörlüğünü Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Çağatay'ın yaptığı panel Yücita Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, Rektör Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder ve Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz'in konuşmaları ile başladı. Rektör Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder konuşmasında ülkemizde yaklaşık 2500 civarında yöresel ürün bulunduğundan ancak sahip olduğumuz bu zenginliklerin ekonomik ve sosyal refaha dönüştürülmesinde oldukça geç kalmış bulunduğumuzdan, şu an itibari ile ülkemizde 178 ürünün coğrafi işaretleme ile koruma altına alındığından ve 204 ürününde başvurusu yapıldığından bahsederken Avrupa Birliğinde Akdeniz ülkelerinden olan Yunanistan'ın 106, İspanya'nın 205, Fransa'nın 243, İtalya'nn 297 ürününün coğrafi işaretler kapsamında koruma altına alınıp ülkemizin ise sadece 1 ürününün (Antep baklavası) tescil edilmesinin yetersizliğine dikkat çekti. Ayrıca; Üniversitemizde özellikle Ziraat Fakültemizde yapılan bilimsel çalışmaların bugün için Hatay ili yöresel ve geleneksel ürünlerin coğrafik işaretlenmesinde kullanılmış olması; fakültemiz mensubu bilim adamlarımızın konunun önemini zamanında fark etmesi ve proaktif davranmasının bir sonucudur diyen Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Mustafa Kemal Üniversitesi olarak üzerimize düşen en önemli sorumluluklardan birinin, öncelikle içinde bulunduğumuz bölgenin, daha sonra da ülkemiz ölçeğinde sahip olduğumuz yöresel ürünlerin tescilinde en önemli şart olan “ayırt edici özellik” hususunda bilimsel çalışmaları yürütmek olduğunu bildirdi.
Çeşitli sunumların yapıldığı panelde Üniversitemiz Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yahya Kemal Avşar ''TR63 DOĞAKA Bölgesi İllerinin Coğrafi İşaret Potansiyeli'' konulu sunumu ile bölgemizin coğrafi işaret potansiyeli üzerinde derin bir analiz yaparken Üniversitemiz Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kadriye Şahin ''Yemeğin Kültürle Dansı: Hatay Mutfağı ve Coğrafi İşaretler'' konulu sunumu ile katılımcılara Hatay mutfağının zenginliklerinden bahsetti.
Akdeniz mutfağının gizemli lezzet hazinesinin Hatay coğrafyasında dünyaya açıldığı etkinlik, Akdenizin çeşitli ülkelerinden gelen lezzet ustalarına Hatay  Valisi M. Celalettin Lekesiz ve protokol üyeleri tarafından teşekkür belgesi ve plaket verilmesi ile son buldu.


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 45
Toplam Gelen 3139224

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz