Haber Detayı
12.9.2014 Bu haber 634 kez okundu
 
Narenciye hasadı başladı
Dörtyol ilçesinde narenciye hasadı başladı. Erkenci narenciye çeşidi olan "okitsu" cinsi mandalina başta İstanbul, Ankara ve diğer illere gönderiliyor.
 
 

Eylül ayı başından itibaren mandalina hasadı yapmaya başladıklarını ifade eden üretici tüccar Nedim Eser, "Ürünlerimizi genellikle İstanbul, Ankara, Konya,Kayseri, Bursa ve Isparta gibi illere göndererek pazarlıyoruz. Yaklaşık bir ay süren erkenci okitsu mandalina hasadının ardından aralık ayının sonuna kadar da başka bir çeşit olan 'satsuma'nın hasadına başlayacağız" dedi.
PAZAR BULMAKTA ZORLANIYORUZ
Hava şartları elverişli olduğu takdirde her gün narenciye hasadı yapacaklarını belirten Eser, "Narenciye ihracatında biraz pazar bulma sıkıntısı yaşamaktayız. Narenciyemize yeni pazar alanları bulabilirsek hem ürünlerimiz dalında kalmayarak üreticimizin yüzü gülecek, hem de ekonomiye katkı sağlayacağız" diye konuştu.
GÜNLÜK 40 TL
10 yıldır sezonluk olarak narenciye hasadı işinde çalıştığını belirten Kahraman Uzar adlı işçi ise sabahın erken saatlerinde bahçeye girdikleri ve gün boyu akşam saatlerine kadar günlük 40 liraya çalıştıklarını söyledi.
Narenciye üretiminin yapıldığı illerin başında gelen Hatay'da, Türkiye'nin narenciye üretiminin yüzde 35'inin karşılandığı bildirildi.


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 46
Toplam Gelen 3139225

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz