Haber Detayı
12.9.2014 Bu haber 724 kez okundu
 
PROGEN’den yeni ürün denemesi
Progen tarafından geliştirilmiş 100´ün üzerinde çeşit adayı Hatay koşullarında verim ve adaptasyon denemelerine alınıyor.
 
 

Tarla Bitkileri tohumculuğunda faaliyet gösteren ve pamuk tohumu pazarında en büyük paya sahip olan PROGEN Tohum yeni nesil pamuk ve soya çeşitlerini Hataylı üreticilerin beğenisine ve seçimine sundu. Antakya Demirköprü-Melekli'de bulunan PROGEN Araştırma İstasyonu'nda gerçekleştirilen etkinlik “Hatay Çeşidini Seçiyor” temasını içeriyor. Etkinlikte, Progen Tohum tarafından geliştirilen yeni nesil pamuk, soya ve mısır çeşitleri ile çeşit adayları üreticilerin beğenisine ve seçimine sunuldu. Çeşitleri ziyaret eden üreticilerden mini bir anketle tarla başında erkencilik, verim, adaptasyon kabiliyeti gibi kriterlere göre beğendiği çeşidi belirlemesi talep ediliyor ve üretici beğendiği çeşidi seçiyor. PROGEN Tohum'un Antakya Melekli Özbuğday Araştırma İstasyonu'nda 2014 yılında yürütülen pamuk araştırmalarında Progen tarafından geliştirilmiş 100'ün üzerinde çeşit adayı Hatay koşullarında verim ve adaptasyon denemelerine alınıyor. Bu çeşit adaylarından 7 adedi (Carisma, Lydia, BA440, BA300, PG260, BA811 ve Flash) üreticilerin beğenisine sunuluyor.  
Etkinlikte çeşitlerin performansları dışında bazı tarımsal uygulamaların sonuçları da katılımcılara gösteriliyor. Önümüzdeki yıllarda tarla bitkileri içerisinde önemli bir alternatif ürün olması beklenen soyanın birinci ve ikinci ürün ekilişlerinin durumu da üreticilerin dikkatine sunuluyor.
İki gün süren etkinliğe başta Hatay olmak üzere, çevre illerden üreticiler, tarım ilacı ve tohum bayileri, resmi ve özel tarımsal kurumlarda görev yapanlar, çırçır işletmecileri, sulama birlikleri, özel danışmanlık kuruluşları, pamuk toplama makinesi sahipleri ve kullanıcıları yoğun ilgi gösterdi.


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 370
Toplam Gelen 3138759

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz