Haber Detayı
18.4.2014 Bu haber 804 kez okundu
 
Savaş: Önceliğimiz, memleketin kaygıları
Hatay Büyükşehir Belediye Meclis toplantısı dün ilk kez Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş başkanlığında toplandı.
 
 

Meclisin ilk toplantısında AKP'nin bazı maddelere itirazı ve AKP'nin oy çokluğu ile maddeleri komisyonlara havalesi damga vurdu.
Büyükşehir Belediye Meclis Salonunda gerçekleştirilen toplantısında saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından gündem maddelerini değerlendirilmesiyle başladı. 
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Büyükşehir Belediye Meclisinin açılış toplantısında yaptığı kısa konuşmada 5 yıl boyunca yapacağı çalışmaların Hatay'a ülkeye ve demokrasiye hayırlar getirmesini temenni etti.
MECLİSİN HATAY'IN DOKUSUNA, RUHUNA VE MEDENİYET BİRİKİMİNE UYGUN GEÇMESİNİ İSTİYORUZ
Başkan Lütfü Savaş, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Hatay'ın dokusuna uygun bir ortamda geçmesini dileyerek, “Meclisin hem büyükşehirde, hem de ilçelerde Hatay'ın dokusuna, ruhuna ve medeniyet birikimine uygun geçmesini istiyoruz. Hepimizin yapacağı işlerde öncelikle memleket kaygıları, hizmetini düşünerek yapmasını temenni ediyorum. Hepinize bu makamlarınız hayırlı olsun" şeklinde konuştu.
Toplam 8 maddenin görüldüğü ilk toplantıda ilk olarak mecliste yapılan seçimlerde 1. Başkan vekilliğine 62 oyla AK Partili Kudret Özbakış, 2. Başkan Vekilliğine 69 oyla AK Partili Mustafa Özbolat seçildi. Başkâtibi olarak ise Ahmet Okay ve Mustafa Güven seçildi.
MECLİSİ AKP'DEN 4 CHP'DEN 2 VE MHP'DEN '1ER ÜYE TEMSİL EDECEK
5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi kanunu gereğinde kurulacak olan ihtisas komisyonları olan İmar ve Bayındırlık, Çevre ve Sağlık, Plan bütçe, Eğitim, kültür, gençlik ve spor ile Ulaşım komisyon üyeleri oy birliği ile AKP'den 4 CHP'den 2 ve MHP'den '1er üye seçildi. 
İmar ve Bayındırlık Komisyonu'na Ak Parti'den Mehmet Çüter, Emin Dönmez, Abdurrahman Elitaş, Mehmet Gülen, CHP Selahattin Atahan, Sami Keskin MHP Ali Ok seçilirken Çevre ve Sağlık Komisyonuna Ak Parti'den Ali Kurter, Yusuf Bulanık, Orhan Soyluyılmaz, Ayhan Cünedioğlu,  CHP'den İlmittin Dağ, Semir Topaloğlu ve MHP'den Ekrem İlkbahar seçildi.
Plan ve Bütçe Komisyonuna Ak Parti'den Mehmet Gülen, Cengiz Yıldız, Hüseyin Dilmeç,   Süleyman Donat, CHP'den Çiğdem Şahinoğulları, Sezer Aydemir MHP'den Nazmi Ceylan seçildi. 
Eğitim Kültür Gençlik Ve Spor Komisyonuna Ak Parti'den Mehmet Dönmez, Şemsettin Günay, İbrahim Güler, Orhan Soyluyılmaz CHP'den Serkan Topal, Mehmet Gülüm MHP'den  Ökkeş Koşalı seçilirken, Ulaşım Komisyonuna  Ak Parti'den Rezzuk Ayoğlu, Mehmet Gökçe, Ahmet Uçar, Selçuk Urman CHP'den Süleyman Ray, Gazanfer Dik   MHP'den seçildi. Hikmet Kaya
AK Parti grubunun önergesi üzerine ihtisas komisyonlarına ek olarak 5 komisyon daha kurulması maddesi oybirliği ile kabul edildi. Önergede önerilen komisyonlar şu şekilde, Altyapı ve Mesken, Tarım, Orman ve Köy hizmetleri, Tarife, Sosyal Hizmetler ile Hukuk komisyonları oluşturuldu.
HUKUKSAL BOŞLUKLAR NEDENİYLE BAZI MADDELER TEKRAR GÖRÜŞÜLECEK
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisinin ilk toplantısında ayrıca 5 il Encümen üyesi gizli oylama ile seçildi. Meclis gündeminde yer alan bir diğer madde de Antakya Belediyesi 2013 mali yılı faaliyet raporu raporun meclis üyeleri tarafından incelenmesi üzere 2. Meclis toplantısına bırakıldı.
Meclis gündeminde yer alan ve uzun tartışmalara neden olan Hatay Büyükşehir belediyesinin Norm Kadro Cetveli ve HAT-SU Norm kadro Cetvellerinin görüşülmesi maddeleri büyükşehri yeni kurulmuş olması ve bazı hukuksal boşluklardan ötürü içişleri bakanlığı ile tekrar görüşülmesi kararıyla AKP'nin oylarıyla Hukuk ve İçişleri komisyonlarına havale edildi.


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 351
Toplam Gelen 3138740

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz