Haber Detayı
18.4.2014 Bu haber 770 kez okundu
 
Başardıkça güçleniyoruz
Mikrokredi, kadınlar için sadece sıradan birer başarı öyküsü değil, Türkiye´de uzun yıllardır hayali kurulan, işte Türk kadını bu dedirten bir projenin adı.
 
 

Dünya'da ve Türkiye'de uygulanmaya başlandığı ilk dönemden itibaren kadınlar için sadece küçük bir ekonomik desteğin dışında manevi bir destekte olan Mikrokredi, kadınların hayatlarını değiştirirken, aslında her şeyi en iyi kadınların yaptığını bir kez daha ortaya koyuyor. Kadınlar Mikrokredi ile artık sadece evde ürettikleri birkaç ürünü satıp ev ekonomisine sadece katkı sağlamıyor, minik bir kredi ile başladıkları iş hayatlarında artık söz hakkı onların.
TEK AMACIMIZ SIRADAN OLMADIĞIMIZI GÖSTERMEK
Kiminin yaşı 24 kimininki 54 ama ortak amaçları, herkese ve özellikle kadınlara inanmayanlara kendilerini kanıtlayarak, sıradan bir varlık olmadıklarını herkese göstermek. Başarılı da oldular, şimdi kadınlar sadece eşlerinin vereceği birkaç kuruşa muhtaç değil, onlar şimdi bir yandan eşlerinin muhtaç oldukları kredi borçlarını öderken, bir yandan ev geçindirip çocuk okutuyor.
BAŞARDIKÇA GÜÇLENİYORUZ
Bunun sadece ekonomik boyutu olduğunu belirten kadınlar, Mikrokredi ile başlayan yeni hayatlarında kendilerini yeniden keşfetmenin mutluluğunu yaşıyor, başardıkça güçleniyor, güçlendikçe toplumda kadın da, kadının gücü de var dedirtiyor. Hatay'da da Mikrokredi üyesi kadınlarla Mikrokredi ile değişen hayatlarını ve toplumda kadın olmayı konuştuk.
Yüzde %80'i bu işe ilk adım attıklarında en yakınları tarafından eşleri ve aileleri tarafından engellenmeye çalışılmış. Bütün itirazlara rağmen atılan ilk adımlarla önce ellerindekini değerlendirmeyi öğrendiler daha sonra da işlerini daha da büyütmeyi hedeflediler. 
KÜLTÜRLER, YAŞAMLAR FARKLI SORUNLAR AYNI
Başarılı da oldular, Mikrokredi üyeleri kendi aralarında oluşturdukları Pazar ile işi ticarete bile döktü. Ürettikleri her ürünü kendi aralarında daha uygun fiyata satarak, hem bir birlerinin ihtiyaçlarını karşılıyor hem de kar ediyorlar. Kuzeytepe ve Akçaova mahalleleri farklı kültür ve gelenekleri olan 2 farklı bölge olsa da Mikrokredi ile bir araya gelen kadınlar hem ekonomik hem de sosyal bir dayanışma örneği gösteriyor. Birbirleri ve kültürleri hakkında en ufak bir bilgileri yokken Mikrokredi toplantılarında bir araya gelen Kuzeytepe ve Akçaova kadınları kadın dayanışmasının en güzel örneklerini oluşturuyor. Şimdi kendi bireysel işlerinin yanı sıra ürettikleri her ürünü kendi aralarında satarak hem ekonomik gelirlerini hem de kendilerini güçlendiriyorlar.
KADIN OLARAK KENDİLERİNE GÜVENİYOR OLMALARI HER ŞEYDEN ÖNEMLİ
Zeliha Işık, Bahriye Atay, Selime Sürmeli, Perihan Uysal, Sercan Sertel, Meltem Kınalı, Ayfer Özen, Seher Kandilli ve Selime Kandemir, Kuzeytepe ve Akçaovalı Mikrokredi üyeleri. Aralarında, para içinde yüzerken hayatı sıfırlanan da var, ekonomik ihtiyacı olmayanda ama kadın olarak ortak noktaları artık parayı sadece eşlerinin değil kendilerinin de kazanması ve bunun için çok daha fazla emek harcayarak ve hayatından fedakarlık ediyorlar. Onlar bu kadar çalışmaktan rahatsız değiller aksine çalışabiliyor olmayı, para kazanıyor olmayı, kadın olarak kendilerine güvenebilmeleri her şeyden önemli.
BİR YANDAN BABAANNE BİR YANDAN İŞ KADINI
54 yaşındaki Perihan teyze en çalışkan Mikrokredi üyelerinde. Yaşına ve ne konuşulduğuna aldırmadan kendi dışında köyün diğer kadınlarını da örgütleyerek Mikrokredi üyesi yapmış.
Hayatı boyunca hep çalışan Perihan Uysal,Akçaova'ta taşındıktan sora köyde hayvancılıktan, tarıma birçok alanda çalışmış. Hala köyünde ürettiği her ürünü hem müşterilerine hem diğer Mikrokredi üyelerine satarak parasını kazanıyor. Onun için yaşamak çalışmak demek ve çalışmak isteyene iş çok diyor.  Toplantıya torunuyla gelen 54 yaşındaki Perihan Teyze, evde hem torunlarına bakıyor hem de işlerini aksatmadan yapıyor.
2. SINIF İNSAN OLMAYACAĞIZ
Zengin, fakir, yaşları, adları, hayatları farklı olsa da ortak noktaları hem toplumda evde, işte 2. Sınıf olmak. Kadınlar iş hayatında ve toplumda sınıf atlamaya kesin kararlı, kendileri için bunun başlangıç adımı olan Mikrokredi ile tanışmış olmaktan o kadar mutlular ki şimdi bu başarılarını başka kadınların da üye olmalarını sağlayarak taçlandırıyorlar. Kadın olarak var olabilmek için ekonomik olarak bağımsız ve güçlü olduklarını kanıtlamak zorunda olduklarının farkındalar,  bu başarmış olmanın yanı sıra daha çok çalışmaları gerektiklerinin de farkındalar. Onlar kadın olduklarını, var olduklarının bir kere tadına vardı, şimdi bunu herkese gösterme zamanı diyorlar. 
SERAP VAROĞLU: KADINLARIN KENDİLERİNİ KEŞFETMELERİNİ İSTİYORUZ
Mikrokredi Hatay Temsilcisi Serap Varoğlu ve ekibine çok özel ve anlamlı bir teşekkürleri var. Hayatlarını değiştiren bu programın Hatay'da bu kadar başarılı olmasında bu kadar emeği olan Serap Hanım onlar için çok önemli bir yerde, kendilerini bu kadar cesaretlendiren ve güçlerine güç katan Serap Hanım Hatay'ın en ücra köşelerine kadar bütün kadınlara ulaşarak, kadınların kendilerini keşfetmelerini hedefliyor.
EN BÜYÜKM KAZANCIMIZ BİZDE VARIZ DİYEBİLMEK
Kadınlara şimdi kadın olarak artık bizde varız diyebiliyor olmaları, yapamazsınız diyenlere cevabını en iyi şekilde vermiş olmaları ile gurur duyuyorlar.  Mikrokredi üyesi kadınlar “Bütün engellemelere rağmen, kadın olarak ayakta durabiliyor olmak, özgüven kazanmış olmak maddi özgürlüğü tatmış olmak, kimseye muhtaç olmadığımızı herkese kanıtlamış olmak .” bizim en büyük kazancımız diyor.
 
Petek HANÇER


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 188
Toplam Gelen 3139943

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz