Haber Detayı
28.3.2014 Bu haber 659 kez okundu
 
Kendileri küçük, kampanyaları büyük
Narlıca Cumhuriyet İlkokulu-Ortaokulu - Botanik Ladin ve Acil Giyim işbirliğiyle düzenlenen “Küresel ısınmaya karşı her çocuğa bir fidan” kampanyası büyük takdir topladı.
 
 

Son dönemlerde fosil yakıtların yakılması, ormansızlaşma, hızlı nüfus artışı ve toplumlardaki tüketim eğiliminin artması gibi nedenlerle karbondioksit, metan ve diazot monoksit gazların atmosferdeki yığılması artış gösterdi. Bilim adamlarına göre işte bu artış küresel ısınmaya neden oluyor. 1860'tan günümüze kadar tutulan kayıtlar, ortalama küresel sıcaklığın 0.5 ila 0.8 derece kadar artığını gösteriyor.

Bilim adamları son 50 yıldaki sıcaklık artışının insan hayatı üzerinde fark edilebilir etkileri olduğu görüşünde. Hiçbir önlem alınmazsa bu yüzyıl sonunda küresel sıcaklığın ortalama 2 derece artacağı tahmin ediliyor. Dünya iklim sisteminde değişikliklere neden olan küresel ısınmanın etkileri en yüksek zirvelerden, okyanus derinliklerine, ekvatordan kutuplara kadar dünyanın her yerinde hissediliyor.
Tehlikenin ne kadar büyük olduğuna dikkat çekmeye çalışan Narlıca Cumhuriyet İ.O. nun minik öğrencileri, öğretmenleri öncülüğünde çeşitli etkinlikler ve sponsorlar yardımıyla anlamlı bir kampanya düzenlediler.
Okul Müdürü Murat SAKMAN konuyla ilgili yaptığı açıklamada öğretmen arkadaşlarının ve öğrencilerinin günümüzde yaşanan kuraklığa dikkat çekmek istediklerini, bu çalışmayla belki dünyayı kurtaramayacaklarını ama okyanusta bir damla misali küçük bir örnek olabilecekleri ümidiyle çalıştıklarını belirterek proje aşamalarını şu şekilde açıkladı.
 Öğrencilerinin öncelikle bir kermes düzenleyerek küçük bir bütçe oluşturduklarını, daha sonra ACİL GİYİM sahibi Orhan KARATAŞ' ın katkılarıyla tişörtlerin hazırlandığını, BOTANİK LADİN tarafından dağıtılacak ağaç fidanlarının verildiğini söyledi. Dolayısıyla tüm çevrenin desteğinin alınarak, tam bir işbirliği örneği sergilediklerini, bu vesileyle kampanyalarına destek veren öncelikle öğrenci velilerine, Botanik Ladin sorumluları Nidal ÖZDEMİR ve Refik KARADAŞ' a, Acil Giyim sorumlusu Orhan KARATAŞ' a teşekkür ettiklerini ifade etti. Proje kapsamında; 
Öncelikle okul bahçesinin uygun yerlerine fidanlar dikildi. Daha sonra kampanya tişörtleri giyen öğrenciler proje sorumlusu öğretmen Nurhan DEVECİ öncülüğünde okul çevresindeki evleri tek tek ziyaret ederek fidan hediye ettiler. Mahalle halkı tarafından sevinçle karşılanan minik öğrenciler ve öğretmenler büyük takdir topladılar. 
Projenin ikinci aşaması eğitim denetmeni Özgür KAYA' nın minik birinci sınıf öğrencilerinden bir tanesine fidan vermesiyle başladı. Daha sonra öğretmenlerinin ellerinden fidanlarını alan öğrenciler, sevinç çığlıkları attılar. Kendileri de birer taze fidan olan öğrencilerin ağaç fidanlarıyla bütünleşen görüntüleri, duyarlı bir neslin yetiştiğini, böylece geleceğimizin emin ellerde olduğunu işaret edercesine yüreklere su serpti. Okul öğretmenleri, öğrencileriyle gurur duyduklarını, ayrıca öğrencilerinin böylesine anlamlı bir kampanyaya imza atmasına destek olan hayırsever kişi ve kuruluşlara teşekkür ettiklerini belirttiler.


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 183
Toplam Gelen 3139938

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz