Haber Detayı
12.3.2014 Bu haber 1032 kez okundu
 
Temel tasarım sergisi açıldı
MKÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü öğrencileri tarafından “Temel Tasarım Sergisi” açıldı
 
 

Mustafa Kemal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, birinci sınıf öğrencileri bir dönemlik eğitim öğretimin ardından ‘Temel Tasarım’ dersi kapsamında ilk sergilerini açtılar.

33 SİHİRLİ EL

Temel Tasarım Eğitimi kapsamında bir dönemlik öğrenci çalışmalarının oluşturduğu, temel tasarımın temel prensiplerini içeren, yaratıcı örneklerin yer aldığı sergide toplam 33 öğrencinin çalışmaları sergilendi.

Serginin açılışı Mustafa Kemal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Bilgin tarafından yapıldı. Bilgin, yaptığı konuşmada başarılı çalışmalarından ötürü öğrencileri tebrik etti.

HER ŞEY NOKTA İLE BAŞLAR

Her şeyin bir noktayla başladığını belirten Öğr. Gör. Veli Topbasan, ilk dönem çalışmalarını kapsayan temel tasarım sergisinin, müfredat bağlamında nokta ile başladığını, belirli tasarım prensiplerine bağlı kalarak noktaları bir araya getirip çeşitli kompozisyonlar oluşturduklarını ifade etti.

Temel tasarım için noktanın en küçük yapı birimi olduğunu belirten Topbasan, dolayısıyla noktaya hak ettiği saygıyı göstermeyi öncelik saydıklarını vurguladı. Sanat dışında da noktayı sorgulayarak anlamını genişlettiklerini, böylece noktayı şiirdeki harf, müzikteki nota gibi işlevsel kıldıklarını belirtti.

NOKTALARIN BÜYÜSÜ

Öğr. Gör. Veli Topbasan’a göre “Nokta; kâinat içinde dünya, dünya içinde insan idi. Bütünü oluşturan noktalar el ele vererek ikinci konumuz olan çizgiye dönüştü. Çizgiler bir araya gelerek lekeleri, lekeler bir araya gelerek dokuları oluşturdu”. Topbasan, bu çerçevede leke ve doku arayışlarıyla son konularına yön verdiklerini, doku türlerine uygun örnekler yaparak bir dönemlik eğitimi tamamladıklarını ifade etti. Ayrıca “Sergimizde emeği geçen herkese teşekkür eder, eserlerin oluşturulmasında özverili çalışmalar ortaya koyan tüm öğrencilerimi kutlarım” diyerek sözlerini noktaladı.


Mustafa Kemal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü öğretim elemanı olan Topbasan’ın danışmanlığında gerçekleştirilen  “Temel Tasarım Sergisi”  Eğitim Fakültesi’nde 14 Mart'a kadar gezilebilecektir.


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 341
Toplam Gelen 3138730

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz