Haber Detayı
6.2.2014 Bu haber 752 kez okundu
 
Yanan ormanlık alanlar yeniden yeşilleniyor
Hatay´da 30 Temmuz 2013 tarihinde Bakras Girişi Şenbük Köyü´nde meydana gelen orman yangınında yaklaşık 58 hektarlık alanda kül olan ağaçların yerine Hatay Yardımlaşma Derneği ve Çevre Kuruluşları Derneği tarafından organize edilen organize edilen 60 bin adet fidan düzenlenen fidan dikim töreni ile toprakla buluşturuldu.
 
 

Hatay'da 2013 yılı yaz aylarında büyük orman yangını sonrasında kül olan ağaçların yerine 60 bin adet fidan dikimi gerçekleştirildi. Bakras Girişi Şenbük Köyü'nde yapılan fidan dikim törenine Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Hatay İl Jandarma Komutanı Albay Hasan Koçyiğit, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Hatay İl Emniyet müdürü Ali Doğan Uludağ Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, Çevre Kuruluşları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Yorulmaz, Çevre Kuruluşları Derneği Anadolu Temsilcisi İsmet Gümüş, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Yeşeren tohumlar Hatay'da toprakla buluşuyor 
Burada güzel bir çevre etkinliği için toplandıklarını belirten Çevre Kuruluşları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Yorulmaz; “Çevre çok konuşulan bir deyim. Çevre insan haklarının, hayvan haklarının en çok ilan edildiği alanlardan bir tanesidir. Farkında olsak ta olmasak ta, bilerek veya bilmeyerek otomobillerin egzozlarından, fabrikalarımızın bacalarından havaya saldığımız zehirli gazdan, ev ve işyerlerin lavabolarından yeraltı su kaynaklarına akan kimyasal zehirli maddeler, kirli sular insan ve hayvan yaşamını son derece tehdit eder hale geldi. Dünyada çeşitli sebeplerle her yıl çok sayıda orman alanı yok oluyor. Türkiye'de ise yangın sebebiyle ormanlarımız yok oluyor. Buna karşı dünya üzerinde orman alanlarını arttıran nadir ülkelerden birisiyiz. 2008 yılındaki milli ağaçlandırma seferberliği projesi kapsamında bugüne kadar Belçika'nın alanı kadar orman alanı oluşturulmuş durumdadır. Bizim buradaki gayretimiz toprakla barıştıramadığımız kişiyi fidanla, fidanla barıştıramadığımız kişiyi çevreyle, çevreyle barıştıramadığımız kişiyi de insanla barıştıramayız. Onun için çevre ve ahlak diyoruz. Onun için tohumdan fidana diyoruz. Bu projeye destek veren Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz başta olmak üzere, Orman Bölge Müdürlüğü'ne ve emeği geçen sivil toplum kuruluşlarına katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun.” diyerek sözlerini tamamladı.
İlimizi ve ülkemizi yeşile bezemek hepimizin görevi olmalıdır
Fidan dikim töreninde proje ile ilgili açıklama yapan Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz; “Hepimizin gönlünü ısıtan güzel bir amacın etrafında toplanmış bulunmaktayız. Yapılan bu çalışmalar havanın bütün soğukluğunu ortadan kaldırıyor. Konuşmacılar duygu ve düşüncelerini paylaştılar. Çocuklarımızı ve vatandaşlarımızı burada fazla bekletmek istemiyorum. Herkes bireysel rahatlılık konforunu tercih ederken böylesine güzel bir ortamda insanlar sıcak evlerinden uzaklaşıp gelip burada 60 bin adet fidanı dikmek ve toprakla buluşturmak üzere bir araya geldi. Bu takdire şayan güzel bir yaklaşımdır. Gerek ilimizde gerek ülkemizde geçmişten günümüze miras kalan doğal güzelliklerimizin mirasının korunması, kaynaklarımızın tükenmemesi ve gelecek nesillerimiz için de sürdürülebilir bir kalkınmanın devam edebilmesi için ihtiyacımız olan en önemli hususlardan bir tanesi de ağaçlandırma çalışmalarıdır. Ağaçlandırma çalışmaları hem bugün hem de geleceğimiz açısından fevkalade önemlidir. Bu nedenle yeşille barışık çevresine sevdalı bir nesil hepimizin ortak ideali olmalıdır. Ülkemizi baştan sona kadar yeşile bezemek hepimizin görevi ve sorumluluğu olmalıdır. Ülkemiz topraklarının maalesef yüzde 86'sı erezyona muhatap oluyor. Yılda yaklaşık 5 milyon ton toprak barajlarımıza, denizlerimize gidiyor. Dolayısıyla bunun önüne geçebilmek, bitmek bilmeyen su kaynaklarımızı muhafaza edebilmek, temiz havayı muhafaza edebilmek, insanoğlunun doğumundan ölümüne kadar ihtiyacı olan temel varlıklarını muhafaza edebilmek, ülkemizin her tarafını yeşile bezemek insani, milli görevimiz olmalıdır. 
Bugün burada 60 bin adet fidanı toprakla buluşturacağız. 
Bu güzel organizasyonu gerçekleştiren Çevre Kuruluşları Derneği'nin, Hatay Yardımlaşma Derneği'nin, diğer sivil toplum kuruluşlarının değerli temsilcilerine, üyelerine, ilçemizin değerli kaymakamına, Orman Bölge Müdürlüğü'ne ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 430
Toplam Gelen 3138819

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz