Haber Detayı
26.12.2013 Bu haber 829 kez okundu
 
Uyuyan devi uyandırma zamanı geldi!
Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin, geçtiğimiz hafta içinde İskenderun ilçesinde gerçekleştirdiği bir dizi ziyaretler çerçevesinde İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesini ziyaret etti.
 
 

Bakan Ergin ziyaretinde AK Parti İl Başkanı İsmail Kimyeci, İskenderun İlçe Başkanı İbrahim Yaran, İskenderun ilçe yönetim kurulu üyeleri, İskenderun Belediye başkan aday adayları, çok sayıda parti üyeleri ile birlikte geldi.
Gerçekleştirilen ziyaret programına Bakan Ergin'i İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Başkanı Bülent Kavsak, Yönetim kurulu başkan yardımcısı Kadir Doğan ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı.
Daha önce farklı zeminlerde sayın başkan ve üyeleriyle bir araya geldiklerini ifade eden  Ergin, "Ama bu binada sizi ziyaretimiz ilktir. Malum önümüzde yerel seçimler var. Bu yerel seçimler büyük şehir olan Hatay için bir milat olacak.
İlk kez bir büyük şehir seçimi olacak. Bir büyük şehir başkanı ile beraber bir kadro gidecek ve bir vizyon belirlenecek Hatay için. Bir gelecek kurgusu oluşturulacak. Bir ufuk oluşturulacak. Bu açıdan bu seçimler Hatay açısından son derece kritik ve önemli diye düşünüyoruz" dedi.
Hatay'ın sahip olduğu potansiyelin gerçekten son derece önemli olduğuna dikkatleri çeken Ergin,  "İlimizin güçlü bir potansiyeli var ama bugüne kadar bu potansiyelin ne kadarını harekete geçirdik  derseniz, orada karnemiz çok iyi değil. Şimdi bu uyuyan devi uyandırmanın zamanı. Suriye meselesi ortaya çıkmamış olsa Hatay şu son 3 yılda çok daha iyi yerlere gelebilecek iken, maalesef enerjisini bu problemin çözülmesi ve çözümüne dönük olarak harcadı” dedi.
İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Başkanı Bülent Kavsak ise yaptığı değerlendirmede  şunları söyledi: “Biliyorsunuz İskenderun'umuzun ve Hatay'ımızın bir avantajı da, Türkiye'nin 8 yerinde Deniz Ticaret Odası şubesi, 2 yerinde de Deniz Ticaret Odası var. Bunlardan bir tanesi de İskenderun. Dolayısıyla o yönden de Hatay'ımız bana göre şanslı diye düşünüyorum. Burada biz senelerden beri denizcilikle ilgili neler yapmışız, balıkçılığımızın dışında pek öyle faaliyetlerimiz olmamış. Bu bir acentelikle sınırlı kalmış. Ama artık denizcilik acentelikle değil, çok türevleri olan, hakikaten baktığınızda ülkeye çok büyük katma değer yaratabilecek şeylerin barındırdığı meslek grubu. Bunu deniz turizmiyle yaşıyoruz. Bugün Türkiye'nin şu an 6 milyar dolar gibi bir gelirini deniz turizminden elde ediyoruz ki, sahillerimiz buna müsait. Yatlar artık Türkiye'yi kendilerine mesken edindiler. Bunu dışında biz endüstriyel olarak, biz Deniz Ticaret Odası olarak ne yapabiliriz diye şöyle bir baktık. Bunların başında deniz trafiğinin çok yoğun olduğu bir körfez. Aşağı yukarı İskenderun, Mersin ve Süveyş kanalından geçen gemi hareketi senede 46 bin. 46 bin tane gemi geçiyor. Bunun 4-5 bin tanesi yalnız İskenderun körfezine geliyor. 5 bin 500 tanesi de Mersin'e geliyor. 1200 tanesi çok büyük tonajdaki tankerler. Bunlar burada hem akaryakıt boşaltıyorlar, hem akaryakıt alıyorlar. Bu trafiğin gelecek günlerde artacak. Çünkü Irak'la olan bu petrol ile ilgili anlaşmalarımız eğer devreye girerse bu tonaj artacak ve dolayısıyla bizim de gemi sayımıza pozitif yönde etki edecek diye düşünüyorum" dedi.


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 364
Toplam Gelen 3138753

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz