Haber Detayı
26.12.2013 Bu haber 653 kez okundu
 
MKÜ yeni bir bitki türü keşfetti
Bitki türünün adına barışı çağrıştıran Latince isim verildi.
 
 

 “Hoşgörü ve Bilimin Adresi” sloganıyla yükseköğretim hizmeti veren Mustafa Kemal Üniversitesi sloganından da anlaşılacağı üzere bilimsel alanlarda yapmış olduğu çalışmalar ve bilim dünyasına kazandırdıklarıyla hoşgörünün ve özellikle de bilimin yuvası olduğunu her fırsatta sergiliyor. Son yıllarda bilimsel çalışmalarla ve bilim dünyasına kazandırdıkları ile büyük bir ivme kazanan MKÜ bu doğrultuda yine bir ilke imza atarak yeni bir bitki türü keşfetti.
Bilim dünyasındaki bu keşfin mimarları olan Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yelda Güzel ve Doktora öğrencisi Samim Kayıkçı buldukları bitkiye barışı çağrıştıran Latince isim verdiler.
Serinyol florasında bulunan ve aynı zamanda Hatay'a özgü özellikler taşıması nedeniyle bitkiye Latince'de barışa ait anlamına gelen “pacis” epiteti ile ScorzonerapacisGuzel, Kayikci& S. Yildiz adı verildiği bildirildi.
Mustafa Kemal Üniversitesi'nin başarı hanesine yazdırdıkları bu bilimsel keşifle ilgili çok mutlu oldukları gözlenen bilim insanları yaptıkları açıklamada, dünyada binlerce bitki türünün olduğu ve bu kadar çok sayıda olan bitkilerin arasına yeni bir bitki türü kazandırdıklarından dolayı gurur duyduklarını ve Mustafa Kemal Üniversitesi'ne bir ilk yaşattıklarından dolayı ayrı bir sevinç yaşadıklarını ifade ettiler.


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 371
Toplam Gelen 3138760

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz