Haber Detayı
26.12.2013 Bu haber 721 kez okundu
 
Hedef 10 milyar dolar ihracat
MOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Güleç: “Hedefimiz, Türkiye´nin 2023´te 25 milyar dolarlık üretim ve 10 milyar dolarlık ihracat yapması. Bu potansiyel Türkiye´de var.”
 
 

Hatay'da Birleşik Sanayici ve İş Adamları Derneği (BİRSİAD) ev sahipliğinde "Mobilya Ülkesi Türkiye Buluşmaları" paneli düzenlendi.
BİRSİAD Başkanı Ali İşgören, bir otelde düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, kaliteli ürünün her yerde rağbet gördüğünü, mobilya sektöründe son dönemde sadece komşu ülkelere değil, Avrupa pazarına dönük üretimin ağırlık kazandığını söyledi.
Mobilya sektöründeki hızlı gelişmeyi, girişimcilik ruhunun yanı sıra ARGE çalışmalarının ağırlık verilmesine, seri üretimin benimsenmesine, kaliteli mal üretme çabasına ve yetişmiş kaliteli insan gücüne bağlı olduğunu ifade eden İşgören, şöyle devam etti:
"Dünya pazarında söz sahibi oyunculardan biri olmayı hedeflediğimiz mobilya sektöründe en büyük kozumuz, zengin bölgesel motiflerimizi tasarım gücüyle birleştirerek Türk mobilyasını imaj haline getirmek. 50 civarında firmamız ihracat kapasitesine ulaşmış durumda. 2006 yılında 6 milyon dolar olan ihracatımızın 55 milyon dolar seviyesine ulaştığı görülmektedir. Irak ve Libya başta olmak üzere Türk Cumhuriyetlerinin bölgemizdeki talepleri her geçen gün artmakta. Bu bölgelerin hedefini 250 milyon dolar olarak belirledik. Belirlenen hedeflere doğru yol almak için üreticimizin her zaman destekçisi olacağız."
Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç de Türkiye'nin 2003'te 2 milyar 256 milyon dolar olan mobilya üretiminin bugün 5 milyar 603 milyon dolara yükseldiğini, ihracat rakamlarının da 341 milyon dolardan 2 milyar dolara çıktığını belirtti. Türkiye'nin mobilya üretim rakamının 2 kattan fazla arttığını, ihracatta ise yaklaşık 7 kat artış yaşandığını vurgulayan Güleç, "Hedefimiz, Türkiye'nin 2023'te 25 milyar dolarlık üretim ve 10 milyar dolarlık ihracat yapması. Bu potansiyel Türkiye'de var. Önümüz açılırsa güç birliği platformlarıyla Hatay'da da, İnegöl'de de, Kayseri'de de bölgesel alt kimlik bir mobilya markasıyla Türkiye mobilyası imajını güçlendirebilirsek bu hedeflerimizi başarabiliriz" diye konuştu.
Panele, Hatay Vali Yardımcısı Volkan Köksal, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Kadir Teksöz ve mobilyacılar katıldı.


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 15
Toplam Gelen 3139194

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz