Haber Detayı
17.11.2013 Bu haber 2064 kez okundu
 
Dünya organizasyonu Hatay’da kuruluyor
Dünyanın en büyük savaş sanatları müsabaka organizasyonu Hatay´da kuruluyor. Dünyada bu güne kadar kurulan müsabaka organizasyonlarından daha büyük bir organizasyonun temeli Antakya da atılıyor.
 
 

Organizasyonun mimarı ve kurucusu (Kancho) Hüseyin Özdemir ile bu konuda bazı sorularımıza yanıt bulmak amacı ile görüştük.
 
HOCAM SPOR GEÇMİŞİNİZ NEDİR BİZE BİRAZ KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?
 
Öncelikle hoşgeldiniz arkadaşlar. Bana zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Ben spora 1981 yılında Antakya da şimdiki Cumhuriyet Caddesinde Haskan Spor Salonunun Antrenörü Hasan Sürer ile ve  Kyokushin Kaikan karate ile başladım. O zamanlar Antakya bu konuda çok iyiydi. O zamanların isimleri Hasan Sürer, Suphi Genç, Yusuf Ekener, rahmetli Fettah Yanaray, rahmetli Sebahattin Kaya ve şu anda ismini yazamadığım birçok kişi bu işin başını çekenlerdi. 1984 yılına kadar Kyokushin Karate ile devam ettim ama o yıl içinde İstanbul'da bulunan Ferhat Özsert hocamın artık Ashihara karate vereceğiz demesi, Kyokushine bağlı olan okullarında bu sisteme dönmesi neticesinde bizde doğal olarak Ashihara karate çalışmaya başladık. O yıl içerisinde olan bazı idari nedenlerden dolayı bize verilemeyen siyah kuşağı İstanbul da ziyaret ettiğimiz Ferhat hocamdan aldık. Aynı idari sebeplerden ötürü herhangi bir Dojo temin edemediğimizden dolayı 1989 yılına kadar çalışmalarımızı kendi imkanlarımızla ve kendi çekirdek kadromuzla devam ettirdik. 
1984 yılında Almanya'dan dönerek şimdiki Ali Rıza Çamlığının olduğu bölgede Kick Boks salonu açan Mustafa Siper hocamla birlikte ve kendi salonunda 1986-1988 yıllar arasında çalışmalarımızı devam ettirdik. 1989 yılında askeri okula girip, silahlı kuvvetlerde muvazzaf göreve başlayınca savaş sanatları ile ilgili eğitimimi buradan devam ettirmeye başladım. Her ne kadar aktif olarak salon ve devamlı bir grup çalıştırmasam da sürekli olarak Türkiye'nin değişik yerlerinden ve ülke dışından kıymetli hocalarımla çalışma fırsatım oldu. Birçok seminere iştirak ettim ve çok kişi ile tanıştım. Son olarak savaş sanatlarındaki bilgi ve birikimimden dolayı bana Foça Jandarma Komando okulunda bu bilgileri orada kurs gören rütbeli personele öğretmem için bir görev verdiler. 2005 ve 2010 yılları arasında burada yaptığım başarılı çalışmalardan sonra artık zamanı geldi diyerek emekli oldum ve şu anda aktif antrenörlük olarak spor hayatıma devam ediyorum. 
 
BİLDİĞİMİZ KADARIYLA KENDİNİZE AİT BİR SAVAŞ SANATINIZ VAR, BİZE BU SANATTAN BAHSEDER MİSİNİZ?
 
Sistemin ismi Enkin Kaikan. Temelde 7'den 77'ye herkesin rahatlıkla çalışabileceği ve sokak saldırılarına endeksli bir sistem. Terminolojisi Japonca. İçerisinde kısa ve sert teknikleri içeriyor. 2 yıllık bir çalışma ile kendinizi birkaç silahlı (sopa–bıçak) yada silahsız saldırgana karşı rahatlıkla korur duruma gelebilirsiniz. İçerisinde kata, pumse ve benzeri uygulamalar olmadığından sadece özgün tekniklerle kendinizi korumaya ve korunmaya odaklanıyorsunuz. Kolay öğrenilen ve etkili bir sistem. Her şeyden evvel tamamen özgün, kendine has uygulamaları olan ve çalıntı olmayan(!) bir sistem.
 
HOCAM BÖYLE BİR SİSTEMİ KURMA GEREĞİNİ NEDEN DUYDUNUZ? ZATEN DÜNYADA YETERİ KADAR SAVAŞ SANATI YOKMU? ESKİDEN BERİ ÇALIŞMAKTA OLDUĞUNUZ DALLARDAN BİRİNİ DEVAM ETTİREBİLİR VE EĞİTİM VEREBİLİRDİNİZ.
 
Haklısınız, eğer yeterli bilgi ve tecrübeye sahipseniz eğitim verebilirsiniz, ancak şunu unutmamak gerekir; siz hangi ülkede doğmuş bir sistemi anlatıyorsanız ya da eğitiyorsanız mutlaka o ülkenin kültürü ile ilgili bir şeyleri de anlatıyorsunuz demektir. Şu anda beş sistemden Dan ve derecem var. Fakat bunlardan hiçbiri bizim ile ilgili bir olgudan ve temelden bahsetmiyor. Senelerce Japon sistemleri çalıştık. Her şey temelde bir seremoni gibi duruyor ama aslında yapılana baktığınızda Japon'un kendi yaşam felsefesinin ve kültürünün bir parçası olduğunu görürsünüz. Her şeyden evvel savaşçı veya sporcu belli bir ahlak seviyesini yakalamış kişi olmalıdır. Oysa dünyadaki sistemlere baktığınız zaman hep yarışma, hep koltuk savaşı, hep bir takım idari faaliyetler görürsünüz. Oysa bir antrenörün yada sporcunun ahlak açısından nerde olduğuna kimse bakmaz. Hatta hata yapan kişi önemli bir yere sahipse nerede ise alkışlanır durumda. Biz de ise ahlak ve teknik kendini dengeler. Asıl savaş kişinin kendisiyle verdiği savaştır. Benim sistemimde kendi toplumunun temel inanç ve ahlak kurallarına ters düşen birinin olması ben hayatta olduğum sürece mümkün değildir. Uyruğu ve yaşam tarzı ne olursa olsun önce kendi olsun sonra bize gelsin diyoruz.
 
KURMAKTA OLDUĞUNUZ SAVAŞ SANATLARI MÜSABAKA ORGANİZASYONU İLE İLGİLİ BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?
 
Biz dünya Enkin Kaikan Organizasyonu adında bir organizasyonu kurmaya çalışıyoruz. Şu anda her şey daha yapım aşamasında, belki uzun bir süre alacak ama İnşallah yaptıklarımıza değecek. Her organizasyonda olduğu gibi önce ilkeler belirlenecek, sonra görevlendirmeler olacak ve daha sonrada resmen faaliyete başlayacağız. Şu anda çalışmalarımız henüz temel aşamasında ve açılışı yapmadık. Merkezimiz Antakya olacak. Buna Japonlar Honbu diyorlar. Honbu'nun burada olmasının öncelikle Hatay için daha sonrada ülkem için ekonomik ve turizm yönünden çok büyük katkısı olacağına inanıyorum. Her şeyden evvel organizasyonumuz şimdilik güreş te dahil olmak üzere toplamda 16 büyük branşı kendi arasında ve kendi koyduğumuz kurallarla, kendi kıyafetleri ile maç yaptırmayı planlıyor. Eğer ayda ortalama yurt içinden ve yurt dışından 400 (ki bu asgari rakam) sporcunun maç için Antakya'ya geldiğini düşünürsek, bunun için ciddi manada bir arenaya ciddi manada bir ağırlama ve ulaşım sistemine ihtiyaç olacaktır. Tüm bunlar iyi bir planlama ve uygulama ister. Bu süreçte tabi ki aşılması gereken sorunlarımız var ama zamanla her şeyi başarabileceğimizi düşünüyorum. Birde savaş sanatlarında geride bıraktığım 32 yılda şunu gördüm; karate maçı yapılıyor, ancak karateciler birbirini ve tekniklerini tanıyor, Taekwondo maçı yapılıyor, ancak Taekwondocular birbirini ve tekniklerini tanıyor, Kick Boks maçı yapılıyor, ancak Kick Boksçular birbirini ve tekniklerini tanıyor. Oysa diğer bir sistem ve diğer bir sistemin sporcusu nasıldır diye bir sorunun cevabını bulabilecekleri ve kendini deneyebilecekleri bir ortam mevcut değil. Biz Enkin Kaikan sistemiyle, isteyene bu ortamı sunmak amacıyla böyle bir girişimde bulunduk.
 
BU MAÇLARA İSTEYEN HERKES KATILABİLECEK Mİ
 
Evet, bu maçlara 18 yaşını doldurmuş istekli olan herkes katılabilir. Yaş sınırı alt tabanı 18 ama üst sınır koymadık. Kendine güvenen herkes katılabilir. Başvurular ferdi olarak yapılacak. Dernek, Kulüp, Federasyon yada organizasyon olarak katılım ve başvuru kabul edilmeyecektir. Önemli olan kendine güven ve yeterli teknik. Web sayfamızda  www.enkinkaikan.com  adı geçen sistemlerden herhangi birinden en az siyah kuşak 1. dan olan ve 18 yaşını doldurmuş herkes katılabilir. Bahettiğim gibi henüz oluşum içerisindeyiz. Faaliyetlerimize resmen başladığımızda her türlü tanıtım ve reklamla yeterli bilgilendirme yapacağız. Bu organizasyon k1, wako v.b  organizasyonlardan daha geniş ve kapsamlı bir organizasyon olacak diye düşünüyorum.
 
Röportaj:
Muhammed Ali Çayırcık


 
Bu Haberi Yazıdır Bu Haberi Facebook'ta Paylaş !!!
 
Yorumlar
Haber Arama

  

Facebook
Anketler
Web sitemizi nereden duydunuz ? 02.12.2010 
611 Kişi Oy Kullandı.
Radyo %4 27 
Televizyon %1 11 
Gazete %13 83 
Başka bir web sitesinden %16 103 
Tesadüf %63 387 

İstatistik Bilgi
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Gelen 132
Toplam Gelen 3139887

SAYIN ZİYARETÇİMİZ

IP Adresiniz

 93.89.225.254

Sitemizi ziyaretiniz